PTT HGS Bakiye Sorgulama Sayfası

3
5344

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), ceza ve borç sorgulama işlemlerinizi aşağıdaki linkten yapabilirsiniz. HGS bakiye sorgulama bir ptt hizmetidir. Sisteme giriş yapmak için kayıtlı e posta ve emailinizi kullanmalısınız. Link arada hata verebiliyor, lütfen ulaşamadığınız zamanlarda yorum olarak bize bildirin. 

HGS’ye şu miktarlarda ödeme yapılabilir:

*Birinci sınıf araçlar için 30 TL,
*İkinci sınıf araçlar için 37.50 TL,
*Üçüncü sınıf araçlar için 53 TL,
*Dördüncü sınıf araçlar için 67.50 TL,
*Beşinci sınıf araçlar için 81.50 TL.

>>> HGS Bakiye Sorgulama <<<

HGS ye üye olan sürücüler Cezalı geçiş kategorisinde olmayan her geçişlerini %20 (yüzde yirmi) indirimli olarak yapacaklardır. HGS’ de durmaksızın geçiş yapılmaktadır. Otoyollar ve Boğaz Köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca HGS, OGS ve KGS ile geçiş sağlanmaktadır.

HGS’den kaçak geçiş yapanların borcu şu şekilde düzenlenir:

14 Mayıs 2012 tarihli resmi gazetede yayımlanan Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarında geçiş ücretlerinin belirlenmesi ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 10.maddesi gereğince “Sürücü, İdare tarafından kurulmuş sistemlerde kendisinin kullandığı ödeme sistemine ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri, kurallara uygun olarak kullanmak zorundadır. Bu şeritlerin dışındaki çıkış şeritlerinden geçiş yapılması halinde cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir” ifadesi yer almaktadır. Dolayısı ile OGS, KGS ve HGS ayrı geçiş sistemleri olup, her abonenin kendi şeridinden geçiş yapması gerekmektedir. Aksi durumda 11 kat cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir.

OGS ve KGS sistemlerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 7(yedi)gün içinde OGS ya da Kredili KGS abonesi(yeni üyelik) olunması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş yapılan plaka üzerine 7 (yedi) gün içinde HGS abonesi (yeni abonelik) olunması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

Bu nedenle geçiş yapılan şerit bilgisi önem arz etmektedir..

OGS-KGS şeridinden geçiş ihlali yapan bir kişi ihlal yapılan araç için 7 günlük sürede HGS abonesi olursa cezası normal ücrete çevrilemeyecektir. Aynı şekilde HGS den geçiş yapan bir sürücü 7 günlük sürede geçiş yapan araç için OGS ya da Kredili KGS abonesi olması durumunda geçiş ihlal cezası normal ücrete çevrilmeyecektir..

 HGS ile ilgili sorunlarınızı iletin:

HGS sistemine ait işlemler PTT tarafından yapılmakta olup HGS’ ye ait geçiş ve ihlal bilgileri Karayolları tarafından görülememektedir. HGS ile ilgili [email protected] e-posta adresine, 444 17 88 PTT Çağrı Merkezine veya PTT Şubelerine başvurulması gerekmektedir.

3 YORUMLAR

  1. plakam 01 RT755 benden fazla para kesiliyor buna çare bulun ben abone oldum para yatirmaya biraz insaf bebilgisayar bu kadar da calinmazki

Bir yorum bırakın