Rektör Yardımcısı Üniversite Gazetesini Sansürledi

0
1103

Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde çıkarılan gazetedeki ‘cağ kebabı’, ‘Zaman Kuyumculuk’ ve ‘domuz gribi’ haberleri, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Sait Keleş tarafından, kişisel ‘hassasiyetleri’ nedeniyle sansürlendi.

‘Zaman paralel yapıyı çağrıştırıyor’

7 Haziran’da yapılacak genel seçimler için AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Sait Keleş, Atatürk İletişim Gazetesi’nin Nisan ayı sayısında ‘altın’a ilişkin bir haberde kullanılan fotoğrafta ‘Zaman Kuyumculuk’ isimli dükkanın yer almasına “Bu fotoğrafı çıkarın. İsmindeki ‘Zaman’ paralel yapıyı çağrıştırıyor” diyere karşı çıkarken, ‘Tortum Çağ Kebabı’na ilişkin bir habere de kendisi Oltu’lu olduğu ve çağ kebabının da Oltu’ya ait olduğu gerekçesiyle itiraz etti.

‘Bize zarar verir böyle haberler’

Rektör Yardımcısı Keleş, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı’ndan domuz gribine ilişkin alınan bir demecin de gazetede yayımlanmamasını istedi.
Buna gerekçe olarak geçtiğimiz aylarda üniversiteye bağlı Araştırma Hastanesi’nde üç kişinin domuz gribinden ölmesini gösteren Keleş, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde böyle bir vaka yaşanmadığını belirterek, “Biz Bölge Hastanesi’yle rekabet halindeyiz. Bize zarar verir böyle haberler” dedi.

Sansür istenen haberlerin olduğu son sayı çıktı

Rektör Yardımcısı’nın sansür çabasına tepki gösteren gazete ekibiyse gazeteyi bir daha yayımlamama kararı aldı. Ancak gazete ekibi, Keleş’in sansürlenmesini istediği haberleri de koyarak bir son sayı çıkardı ve bunu İletişim Fakültesi Haber Ajansı’nın camlarına astı.

Diken.com.tr

Bir yorum bırakın