Rektörden AÖF Bütünleme Sınavları Açıklaması

2
1690

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gündoğan, bu yıl ve önümüzdeki yıl açıköğretim programları için bütünleme sınavları taleplerine ilişkin açıklama yaptı. Rektör’ün açıklamalarına göre özetle 2014 yılı için bir bütünleme sınavı çalışması bulunmamakta ancak istekler önümüzdeki yıllarda değerlendirilmeye alınacak. 

Rektörün açıklaması:

“İlk olarak, Açıköğretim sisteminde planlamalar bir yıl önceden yapılmaktadır. Türkiye’de merkezi sınav yapan üç kurum vardır: Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM ve Anadolu Üniversitesi. Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bütün binalar, bu üç kurum arasında, bir yıl önceden hafta hafta paylaşılmaktadır. Anadolu Üniversitesi sadece Açıköğretim sınavı yapmamaktadır. Farklı kurumlara bir yılda 56 sınav yapmaktadır. Dolayısıyla bir yıl önceden bütün binalar rezerve edilmiş durumdadır ve bir bütünleme kararı almamız durumunda ancak bir yıl sonra uygulama şansımız olacaktır.

AÖF Bütünleme sınavları geri mi geliyor ?

İkinci olarak ise, final sonuçları iki hafta önce açıklanmıştır. 24 Şubat 2014 itibariyle yeni dönem kayıtları başlayacaktır. Kredili sistemde iki dönem birbirine bağlıdır. Buna bağıl sistem adı verilmektedir. Bütünlemenin bu arada, iki dönem arasında yapılması ancak mümkün olabilir; ama böyle bir sınav yapmak şu andaki zaman planında mümkün değildir. Yıl sonunda, eylül ayında, ayrı bir sınav isteğine gelince, bu sistemin bütünlüğünü bozacaktır; çünkü bir dönemin not ortalaması, ikinci döneme kayıt için gerekli koşulları belirlemektedir. Dolayısıyla ancak birinci dönem bittikten sonra ikinci döneme başlanabilir. İkinci dönem bittikten sonra ise dönüp birinci dönemin bütünlemesini yapmamız birçok açıdan sakıncalı olacaktır.

aöf 2014

Sonuç olarak, bu yıl bir bütünleme sınavı yapılması mümkün olmayacaktır. Eğitimin sadece sınavdan ibaret olmadığı ve bu süreçte sınavın yalnızca bir ölçme aracı olarak görülmesi gerektiğini vurgulamak doğru olur. Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültesi öğrencilerinin sıkıntılarını anlayışla karşıladığımızı da söylemek isteriz.  Örgün sistemde varken, Açıköğretim sisteminde aynı hakkın olmaması konusundaki itirazlarını anlıyoruz. Buna ilişkin çalışmalar devam etmektedir ve önümüzdeki yıl çalışmalarımızla ilgili bir açıklama yapılacaktır.”

2 YORUMLAR

  1. Gelmesi gereken muafiyet lazım çünkü dgs debn geçiş yapan o kadar ınsan var.. Muafiyet hakkındada bir calısma yapılması gerekiyor. DGS ile gecıs yapanlar hep bunu konuşuyor.. teşekkürler.

  2. Şu an 3.siniftayim 2.siniftan tek dersle kaldım şimdi ben 4.sinifa geçemeyeceğim çünkü 2. Sınıftan tek dersim ff benim gibi olanlar ne olacak peki buna da bor açıklama yapsanız

Bir yorum bırakın