Rusya Krizi Eğitim Alanında da Devam Ediyor

0
1301

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Türkiye’deki üniversitelerle bağların koparılacağını açıklarken, 1200 Rus öğrenciyi geri çağırdı. İki ülke arasındaki eğitim işbirliği çıkmaza sürüklenirken, Rus öğrenciler, elçilikten yollanan yazılar üzerine ülkelerine geri dönüyor.

Rusya’nın tavrı bilim, evrensel eğitim, öğrenciler adına üzücü:

Prof. Dr. Süleyman Büyükberber (Gazi Üniversitesi Rektörü):

20’ye yakın Rus uyruklu öğrenci var. Yedisi 2 Aralık’ta Rus Elçiliği’nden gelen yazı üzerine apar topar gitti. İstemeyerek ağlaya ağlaya gitmişler. Rusya’daki öğrencilerimiz de buraya dönecek. Bu işin Rusya tarafından öğrencilere kadar indirilmesini doğru bulmuyorum. Gidenler buradaki haklarını da kaybedecek, tamamlayamadıkları dersler belki sayılmayacak. Orada bulunan öğrencilerimiz için de aynı durum geçerli. Belki bir yıl kaybedecekler. Rusya’nın tavrı bilim, evrensel eğitim, öğrenciler adına üzücü.

Prof. Dr. Naci Gündoğan (Anadolu Üniversitesi Rektörü): Dokuz Rus üniversitesi ile değişim programımız ve işbirliği anlaşmalarımız var. İki Rus üniversitesi ile imza aşamasındaydık ama iptal kararı aldılar. Beş üniversite protokollerimizi tek taraflı iptal ya da askıya alma kararı verdi. 17 Rusya vatandaşı öğrencimiz var. Şu ana kadar onlardan bir başvuru olmadı. Mevlana programıyla Rusya’da bulunan bir öğrencimizden 4 Aralık itibarıyla dönüş biletini alması istendiğine dair bilgimiz var.

Prof. Dr. Murat Tuncer (Hacettepe Üniversitesi Rektörü): Rusya ile iki anlaşmamız var. Biri, Türkiye’de kurulacak nükleer santralda çalışacak personelin akademik açıdan yetiştirilmesine, lisansüstü eğitime yönelikti. Henüz resmi yazı elimize ulaşmadı ama protokolün Rusya tarafından durdurulduğu yönünde bilgi aldık. İkincisi, Çaykovski Devlet Konservatuvarı ile yapılan iyi niyet anlaşmasıydı. Müzik okulu yetkililerince Rus Kültür Bakanlığı isteği üzerine çalışmalara devam edilemeyeceği söylendi. Henüz resmi yazı gelmedi. Türkiye’nin yaklaşımının arkasındayız. Rusya’nın yaptığı ihlal kabul edilemez. Akademik açıdan kaygılarımız yok. Rus akademisyenler farklı ülkelerle işbirliği yapma açısından zarar görür.

Prof. Dr. Muzaffer Elmas (Sakarya Üniversitesi Rektörü): Rus üniversiteleriyle 15, değişim programları için de 5 protokolümüz bulunuyor. 50 Rus öğrencimiz var. Ortaklıklar veya öğrencilerle ilgili sözlü-yazılı olumsuz bir durum olmadı. Üniversitelerin ilişkileri savaş olsa bile sürmeli.

Prof. Dr. Burhan Özkan (Akdeniz Üniversitesi Rektör Danışmanı): Üç Rus üniversitesi ile Mevlana Programı ortaklığımız var. Rus üniversite yetkilileriyle telefonda konuştuk. Sorunların çözülmesini istiyorlar. Bizimle ilişkileri kessinler, diye bir talimat almamışlar. 48 Rus öğrencimiz bulunuyor. İki Rus değişim öğrencisi var. İki öğrencimiz Rusya’da eğitim alıyor. Şu an bizim açımızdan sorun yok.

Rus Üniversiteler Türkiye ile Bağlantıları Kesiyor

 

Bir yorum bırakın