Sağlık Bakanlığından Mesaj: “Tebrikler kızınız hamile”

0
983

Sağlık Bakanlığının yeni girişimine göre: gebelik testinin pozitif çıkması halinde, sonucu aile hekimi aracılığıyla babaya (aileye) veya eşe mesaj (sms) halinde gönderilecek. Hem insan haklarına zıt hem de kadının kişisel güvenlik ve huzurunu tehlikeye atacak bu uygulama ile sosyal devletimiz muhtemelen kadını daha yakın markaja alma isteğinde. Ayrıca uygulama bir doktorun Hipokrat yeminine de aykırı bir hal içeriyor.

2 Tür mesaj verilmek isteniyor olabilir:

1. Evlilik dışı gebelik testi sonucunun paylaşılması durumunda:” kızınız hamile gereğini yapın” (evlendirin veya kötü bir şeyler yapın).

2. Evlilik içi durumlarda: “Kürtaja engel olun

Haberin devamı:

Sağlık Bakanlığı, hamilelik testi yaptıran tüm laboratuvarlara yazı gönderip, testi pozitif çıkanların listesini ve cep telefonları dahil iletişim bilgilerini istemeye başlamış. Gelen bilgileri de aile hekimlerine verip, ailesi ve kendisi ile iletişime geçmesi isteniyormuş. Bahsi geçen olayda da babaya cep mesajını aile hekimi göndermiş. Sağlık Bakanlığı’nın amacı 224 sayılı Sosyalizasyon Yasası’ndan bu yana ülkemizde uygulanan şimdi de Aile Hekimliği Yasası gereğince aile hekimlerine verilen ana-bebek ve çocuk sağlığını izlemek ama yöntem yanlış. Yasalarımıza göre aile hekimleri kendilerine bağlı nüfustan hamile olanların hamileliklerinin sağlıklı geçmesini izlemek, doğumdan sonra da bebek ve çocuk sağlığını izleyerek doğru yöntem ve tedavilerle sürecin sağlıklı yürümesini sağlamakla görevli.

Kaynak

 

Bir yorum bırakın