SBS 2013 Başvuru Ücretleri ve Yatırılacağı Bankalar Bilgilendirmesi

0
1294

8. Sınıflar için 2013 SBS başvuruları başlamıştır ve 22 Mart tarihine kadar devam edecektir. Öğrenciler kendi TC. Kimlik Numaralarıyla başvuru, sınav ücretini şu bankalardan birine yatırmalıdılar: (e – okul bilgileriniz güncel olmalı)

SBS Sınav ücreti: 10 TL

Şu bankalardan birine gidip, TC Kimlik Numaranızı verin ve SBS için para yatırmak istediğinizi belirtin:

  • T.C. Ziraat Bankası
  • Türkiye Vakıflar Bankası
  • Türkiye Halk Bankası

Dikkat: Para yatırdıktan sonra banka dekontuna bakınız. Ad soyadınız ve katılmak istediğiniz sınav dekontta yazmalıdır. 

Sınav İle ilgili kısa bir bilgilendirme:

Yalnızca 8. Sınıf öğrencilerinin katılacağı sınavda, yalnızca 8. sınıf ders konularından sorular gelecek.

Soru  sayıları:
Türkçe 23, Matematik 20, Fen ve Teknoloji 20, Sosyal Bilgiler 20 ve Yabancı Dil 17 olmak üzere, toplam 100 soru sorulacak.
Daha önceki yıllarda katsayısı 1 olan Yabancı Dil dersinin bu yıl katsayısı 2 olarak değiştirilmiş.

b. Öğrenciler, 10 (on TL KDV Dahil) TL sınav ücretini 04–22 Mart 2013 tarihlerinde Millî Eğitim Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası ANKARA Merkez, Türkiye Halk Bankası Küçükesat ANKARA şubelerinden herhangi birine veya bu bankaların internet şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla, T.C. kimlik numaralarına göre yatıracaklardır.

c. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sınava başvuracak öğrenciler sınav ücretini T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA şubesinden veya bu bankanın internet şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla T.C. kimlik numaralarına göre yatıracaklardır.

sbs_tarihler 2013

d. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olan okullardan sınava başvuracak öğrencilerin sınav ücreti takvimde belirtilen süre içerisinde 3. maddenin (b) ve (c) bendine göre yatırılacaktır.
e. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullardan sınava başvuracak öğrencilerin sınav ücretini takvimde belirtilen süre içerisinde velileri veya yurt içindeki yakınları vasıtasıyla T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA MEB Döner Sermaye İşletmesi TR 800001001683054952215002 IBAN hesap numarasına, varsa öğrencinin T.C. kimlik numarası, yoksa öğrencinin adı soyadı, sınavın adı banka dekontunda yer alacak şekilde yatırılacaktır.

f. Sınav ücreti kesinlikle “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla bankaya veya bu bankaların internet şubelerinden birine yatırılacak; mektup veya elden sınav ücreti tahsil edilmeyecektir.

g. Öğrenciler, sınav ücreti yatırma işlemi için bankaya havale ücreti ve benzeri herhangi bir gider ödemeyecektir.

h. Banka dekontunda öğrencinin T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve katılacağı sınavın açık adı bulunacaktır. Para yatırma işleminden sonra dekont üzerinde bulunan bilgilerin öğrenciye ait olduğu kontrol edilmelidir. Bilgilerde yanlışlık varsa aynı gün ödeme iptal ettirilerek öğrencinin e-Okul sistemindeki bilgileri düzeltildikten sonra ödeme yeniden yapılacaktır.

i. 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamına giren öğrencilerden sınav ücreti alınmayacak, bu durumda olan öğrencilerin başvuru işlemleri okul müdürlükleri tarafından e-Okul sistemine işlenecek ve takip edilecektir.

Bir yorum bırakın