SBS Kaldırıldı! İşte Yeni Sınav Sistemi (2013-2014)

0
1484

SBS resmi olarak MEB tarafından kaldırılmıştır. Yeni ortaöğretime geçiş sistemi (oges) ise şu şekilde olacak.

2013-2014 yılından başlayarak 6 temel derste 8. sınıfta dönem içinde yapılan sınavların biri merkezi olacak yani tüm öğrenciler bu sınava aynı anda girecekler.

Liseye geçişte 6,7 ve 8. sınıf yıl sonu başarınızın ortalamasının %30’u alınacak. 8. sınıfta yapılacak olan merkezi sınavın puanının ise %70’i değerlendşrmeye alınacaktır.

4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecektir.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, güncellenen sistemle çocukları rahatlatmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Yeni bir sınav getirmiyoruz, yeni hiçbir sınav getirmiyoruz. Sene içinde zaten yapılan yazılı sınavlardan her dönemde birer tanesini daha kontrollü yapacağız” dedi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yeni sistem açıklamaları şöyle;

Bakanlığın ortaöğretime geçiş sisteminde yapacağı merkezi değerlendirmeler, orta ve uzun vadede açık uçlu soruları içerecek hale dönüştürülecek,

öğrenciler sınavlara kendi okullarında girecek,

 

öğretmenler ise kendi okullarının dışındaki okullarda görevlendirilecek.

Geçerli mazereti nedeniyle sınava giremeyenler için mazeret sınavı yapılacak.

Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek.

sbs tercih

Ortaöğretime geçiş sisteminde öğrencilerin yerleştirme esas puanlarının eşit olması durumunda, ilk olarak tercih önceliği, ardından sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı yüksekliği ve okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı göz önünde bulundurulacak.

Fen ve teknoloji, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak. Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere yapılacak.

Bir yorum bırakın