SBS Sonrası Hangi Liselere Sınavla Girilecek ?

0
1595

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı SBS’nin kaldırılmasından sonra uygulanacak sınav sistemine yönelik açıklamalar yaptı. Bu konumuzda o açıklamadan kesitlere yer vereceğiz.

Bildiğiniz gibi SBS bu sene son defa yapılacak, bu sınav kaldırıldığında ise (özellikle anadolu liseleri) liselere geçişin nasıl yapılacağı merak edilmekte.

Adrese göre liseye kayıt:

Herkes kendi oturduğu yere yakın bir yerde bir Anadolu lisesi bulma şansına sahip. Nüfusu az ve dolayısıyla bir Anadolu lisesi açamadığımız yerleşim birimlerinde de çok programlı liseler hizmet verecek. Dolayısıyla adrese dayalı kayıt ile kaydolacaklar için bir sorun yok.

Çok fazla rağbet görülen liseler için genel bir sınav yapılabilir:

Ama onun dışında, bazı özel okullar var. Sadece İstanbul’da Galatasaray, Kabataş gibi çok bilinen liseler değil; Ankara’da Atatürk Lisesi, İstanbul’da Kadıköy Anadolu Lisesi, Eskişehir Anadolu Lisesi. Bunun gibi, bazı okullar, diğer Anadolu liselerine göre daha fazla rağbet görebiliyor.

açık ilköğretim okulu

Bunlara yönelik aşırı talebi adrese dayalı kayıtla yönetemeyiz. Dolayısıyla bu okullar için, SBS kadar büyük bir rağbet olmayacağını zannettiğimiz bir seçme sınavı gerekecektir.

Hepsinin, sınava ek olarak hangi özellikleri arayarak öğrenci seçecekleri gibi konular acilen çözmeye çalıştığımız sorunlar.

Yeni sınav daha çok 4 yılın başarısına dayanacak ve liseler seçecekleri öğrenciler sınav sonuçlarını değerlendirerek kendi belirleyecekler:

Galatasaray sen şundan alacaksın, Kabataş sen şundan alacaksın demek yerine, biz bir sınav yaparız, ağırlıklı olarak dört yıllık müfredata dayanır, SBS gibi olmaz.

Puan türlerine göre okullar kendi öğrencilerini seçebilirler. Özel okullar da bundan yararlanabilir.”

Bir yorum bırakın