SBS’de Test Yerine Açık Uçlu Sorular Sorulacak. Uygulama Ne Zaman Başlayacak ?

8
2483

SBS değişiklikleri hakkında açıklamalar devam ediyor. Bu yıl geçerli olmayacağı bilinmekle birlikte Milli Eğitim Bakanı SBS’deki soru türlerinin değiştirileceğini belirtti. Buna göre yeni sistemde çoktan seçmeli test yerine açık uçlu sorular sorulacak.

TED Ankara Koleji’nde Türk Eğitim Derneğinin düzenlediği Uluslararası Eğitim Forumu’na katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı SBS’ye yönelik soruları cevapladı. Bu cevaplara göre:

SBS değişiklikleri bir yıla sığdırılamayacak bu nedenle 2013 SBS daha önce olduğu gibi yapılacak. Değişikliklerin bir kısmı 2014 SBS’de uygulanabilir.

Çocukların 4 yılda ders içi ve ders dışı birçok faaliyet yaptığını anlatan Avcı, bu performanslarını, başarılarını ders dışı etkinliklere dahil etmeye yönelik bir sistem planladıklarını kaydetti.

>>> Açık uçlu soru örnekleri <<<

Nabi Avcı, “Çocukları test cenderesinden, çoktan seçmeli sistemden kurtaracak yeni bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Açık uçlu sorularla yürüyen bir seçme daha sağlıklı olur diye düşünüyoruz. Ancak çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

sinavlar

8 YORUMLAR

  1. Açık uçlu olması çok saçma sorunun yarısını yazsak puan alamıcaz 7 yıldır klasik sınava girmedik şimdi klasik sınav yapıyolar türkiye dökülücek bence

  2. Saçma sapan fikirler üretiyolar yıllardır test üzerinde çalışıyoruz şimdi ne şekilde aniden açık uçluya dönüştürebilirler ki bunu anca 3-4 yıl sonraya uygulayabilirler ama 2014 için uygulamaları çok saçma ve adaletsizlik olur.

Bir yorum bırakın