Siirt’te Nedeni Belirsiz 300 Yangın

0
1288

Ntvmsnbc haberine göre Siirtte yaşayan Toprak ailesinin evinde 4 ayda toplam 300 defa küçük çaplı yangın çıktı. Yaşanan olaylar nedeniyle 4 kez farklı eve taşınan aile bu duruma anlam veremiyor. Haberde kameralar önünde de yangın çıktığı belirtiliyor ancak ilgili video kaydında zaten başlamış bir yangınlar ve sonuçları gösterilmekte.

Evin sahibi Zeki Toprak, ramazan ayının son 10 gününde evlerindeki eşyaların yanmaya başladığını belirtti. O günden sonra kullandıkları eşyaların sürekli yandığını anlatan Toprak, şunları söyledi:

”Bu olay nedeniyle evimi Cizre’ye götürdüm. Eşyalarımız orada da yandı. Irak’tan hoca getirdim ancak bir yararı olmadı. Tekrar Siirt’e geri geldik. Burada başka bir eve taşındık. Orada da eşyalarımız yandı. Başka bir eve taşındık, orada da yandı. Bu güne kadar 4 ev değiştirdik. Artık kimse bize ev vermek istemiyor. Şimdi babamın evine sığındık. Buzdolabının içi yanıyor, eşyalarımız yanıyor. Bu güne kadar evimizde 300’den fazla yangın çıktı. Bunlardan dördünü itfaiyenin yardımıyla söndürdük. Bizim olduğumuz vakitte eşyalar yanmıyor. Ancak çıktığımız an eşyalar yanmaya başlıyor. Psikolojimiz bozuldu. Her gün dua ediyoruz.”

İlgili Video

Bazılarına göre eşyaların aniden alev alması Stephen King’in bir romanında oluşturduğu güç olan pyrokinesis ile bağlantılı. İnananlarına göre pyrokinesis düşünce gücüyle maddeleri yakmayı sağlıyor.
Diğer bir insan grubu bu olayları cinlerin varlığına bağlıyor.
bkz. Kendiliğinden Yanma Fenomeni
[box type=”note”]
Bizim fikrimiz sorulursa -inceleme imkanımız olmadı ancak- bir aileden birinde Piromani hastalığı durumu olabilir.
Piromani, birçok kez istekli ve kasıtlı olarak yangın çıkarma ile karakterizedir. Yangın ve bunun yarattığı olaylar ile büyülenme, bunlara merak duyma ve bunları çekici bulma söz konusudur. Erkeklerde daha yaygın olduğu bilinmektedir. Bu kişilerin zeka düzeylerinin normal popülasyona göre biraz daha düşük olması olasıdır. Alkol kötüye kullanımı, antisosyal özellikler, enürezis ve hayvanlara karşı şiddet kullanma birlikte bulunabilen özelliklerdir. Genellikle çocukluk çağında başlamaktadır ve bozukluğu çocukluk çağında başlayan vakalar tedaviye daha iyi yanıt vermektedir. Davranışçı teknikler yararlı olabilmektedir.
[/box]
Siirt Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Murat Erman da olayın çok yönlü araştırılması gerektiğini belirterek, ”Bir vatandaşımızın evinde 300’ün üzerinde yangın veya yanma hadisesi meydana geldiğinden haberdarız. Bu olayın çok yönlü olarak araştırılması gerekmektedir. Arkadaşlarımız bu konu ile ilgili çeşitli bilim dallarından akademisyenleri görevlendirmek suretiyle konunun bilimsel yönünü araştırmak üzere harekete geçmiş bulunmaktadırlar” dedi.

Okulda da eşyalar alev aldı

Öte yandan ailenin 5. sınıfta okuyan kızları Melek’in kullandığı eşyaların da sınıfta yandığı ileri sürüldü. Melek’in şimdiye kadar montu, kitapları ve oturduğu sıranın örtüsü henüz belirlenemeyen bir nedenle tutuştu.

A23131806Yaşananlar karşısında çok korktuğunu belirten Melek, ”Ben akşam montumu eve götürdüm. Sabah annem ‘Montun nerede ‘ diye sordu. Aradım bulamadım. Okula geldim, arkadaşlarım bana ‘montun burada yanmış’ dedi. Okulda kitaplarımı masanın altına koyuyorum bir süre sonra yanarken buluyorum” dedi.

Sınıf öğretmeni Erhan Yıldız da, sınıftaki olaylar nedeniyle öğrencilerin psikolojisinin bozulduğunu anlattı. Yaşananlara anlam veremediklerini kaydeden Yıldız, şöyle dedi:

”Bu olay ilk meydana geldiğinde çocuklar sınıfta yangın çıktığını söylediler. Sınıfta çocuklardan biri yaramazlık yapmıştır diye düşündüm. Olay ile ilgili sınıfta genel bir arama yaptık. Fakat sınıfta çocuklar üzerinde herhangi bir yakıcı madde bulunmadı. Daha önce evlerinde benzer şeyler olduğu söylenmişti ama hurafe gibi gelmişti, inanmamıştık. Melek’in velisini çağırdık, görüştük. Velisi evlerinde günde bu olayın 3-4 defa tekrarlandığını söyledi. Okulda da 4-5 defadır yangın çıkıyor.”

Kaynak ntvmsnbc.com

Bir yorum bırakın