Simülasyon Nedir ?

0
3651

Simülasyon, benzetim ve öğrence anlamlarına da gelen bir şeyin veya durumun benzer halinin oluşturulmasıdır. Simülasyon olayların çoğu zaman nasıl olduğunu ve olay sürecinde nasıl davranılmasını gerektiğinin anlaşılması için kullanılır. Uçuş, araba kullanımı vb. durumlar için bir çok oyun simülasyon niteliğindedir.

[ad]

“Simülasyon” terimi, “benzer” anlamındaki similis kökünden gelen, bir şeyin benzerini (taklidini) yapmak demek olan ve 14. yüzyıldan beri Latince’de kullanılan simulare sözcüğünden türetilmiştir.

En yaygın olarak bilinen Deprem simülasyonunu bu konuyu açıklamak için kullanabiliriz.  Bir oda tasarlanır içine 1-2 insan gönderilir daha sonra aynı bir deprem gibi oda teknolojik ekipman tarafından sarsılmaya başlar ve insanlar olay gerçekmiş gibi davranıp yapılması gerekeni yaparlar. Aşağıdaki video daha açıklayıcı olacaktır.

En bilinen simülasyonlardan birisi de uçuş simülasyonudur. Pilot adaylarına korkularını yenmek ve uçuş sırasında nasıl bir ortamla karşılaşacaklarını göstermek amacıyla simülasyon uygulanır. Aynı şekilde uçuş korkusu yaşayan yolcular için de simülasyon uygulanabilir.

Bu da bir simülasyondur.

 

Bir yorum bırakın