Sınavsız Geçiş Tercihleri Ne Zaman Yapılacak ? (2013)

16
4409

Üniversiteye sınavsız geçiş yapmak isteyen Meslek lisesi mezunları ve öğrencilerinin tercihleri, LYS ve YGS’ye giren öğrencilerle ile birlikte temmuz ayının sonlarına doğru alınacaktır. 

Güncelleme: Üniversite tercihleri 8-18 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. Tercih bilgilerinin yer aldığı kılavuz için buraya tıklayınız.

Sınavsız geçiş tercihi yapmak için tıklayınız.

Tercih ücreti: 3 tl olacak, tercihler internetten de yapılabilecektir.

Tercih kontenjanlar, yeni bölümler ve taban puanların yer alacağı tercih kılavuzu, tercih başlangıcında yayınlanacak ve sitemizde yer alacaktır.

Gelişmeleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MESLEK

YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARINA

SINAVSIZ GEÇİŞ

 

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir. Türkiye ve KKTC dışındaki bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır.

 

universitelerMETEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.

Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır:

1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP.’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

 

Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da Sınavsız Geçiş için tercih yapabilirler.

 

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim programları ile tüm lisans programlarına yerleştirilmelerinde, bu adayların 2013-ÖSYS puanları kullanılacaktır.

16 YORUMLAR

 1. 1995 yılı Ticaret Meslek Lisesi Mezunuyum. Yukarıda sıralanan 5 madde benim zamanımda yoktu. Dolaysı ile 3.69 yani İYİ DERECEDE liseyi bitirmiş olmamın önemi yok. Heryıl yeni yıl olarak mezunlar alınmakta. ESKİ kimsenin umurunda değil. Bence önce eskiyi bitirip sonra yeniye başlanmalı. Nolacak bizlerin veballeri kim taşımaya müsait anlamıyorum.

 2. mesleki açık öğretim lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diploma notum 69,55 ben şimdi neye göre tercih yapıcam sınavsız geçiş hakkında ek puan geliyor mu? teşekkür ederim

 3. merhaba ben lise mezunuyum bu sene mezun oldum ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum açıklamalara göre ilk yeni mezun adaylara obp …Benimde obp puanım 50,25 meslek lisesi mezunuyum makine cnc bölümü okudum ama hiç bir bilgim yok nasıl kayıt olucam ne zaman olucam onlar ilk defa üniversite hayatına atılacam aslında herkes 1 kez atılır yardım ederseniz sevinirim

 4. Ben 2010 meslek lisesi mezunuyum. Sınava girdim fakat başarılı olamadım. Geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Nasıl yapacağım nolur yardımcı olun..

 5. Ben anadolu teknik lisesi mezunuyum.2012-2013 mezunuyum obp 81,90.
  Aydın bölgesin de okudum liseyi.Sınavsız geçişte ege üniversitesi yazmayı düşünüyorum.
  Tercihim hakkındaki yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

 6. Ya ben simdi 81 kusur puanm var sinavsiz grcis yapcm tercihlerimi yaptim ama bi sorunum 94 dogumluyum 1 sene sinifta kaldim yani nasil olur sansm yokmi ya

 7. slm ben ercan 2010 meslek lisesi menzunuyum sınavsız 2 ylık geciş hakımı kulansam olurmu olursa ne zaman yapcam kayıtlar ne xaman başlıyor

 8. benim sorum kardeşlerim için bu sene sınava girdiler barajı gecemediler bunların direk geciş hakları var mı varsa bunun için tekrar para ödenecek mi nasıl bi yol izlenecek

Bir yorum bırakın