Şirket Kuran Akademisyenler İçin Atama Kolaylığı

0
1358

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, üniversitelerin sanayi ile iş birliğini arttırmak için yeni bir projeyi uygulamaya sokacak. Buna göre şirket kuran, patent sahibi olan ve teknoloji odaklı proje geliştiren akademisyenlerin doçentlik atamaları kolaylaşacaktır.

Akşam Gazetesi’nden Miray Çimen’in haberine göre: 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı üniversitelerin sanayinin ihtiyaçlarına göre çalışması için yeni bir proje hayata geçiyor. Üniversite sanayi işbirliğini artırmak için atılacak adımlar şöyle: Her yıl Başarı Para Ödülleri verilecek. Üniversite ve sanayici ödüllendirilecek.

Doçentlik atamasında bilimsel yayınlar dışında şirket kurmak, patent sahibi olmak ve sanayi ile ortak proje yürütmek gibi kriterlere bakılacak. Profesörlüğe atamada da bu alanda çalışanlara öncelik verilecek. Hocaların seminer ve konferans giderleri karşılanacak.

Gribilge.com yorumu: İş dünyasına yönlendirilen akademisyenler, eğitim ve bilim dünyasından uzaklaşabilecektir. Üniversite öğrencileri, kitap yazan öğretmenin kendi kitabını nasıl aldırdığını hatırlayabilirler.

makine mühendisliği taban puanları

Seçmeli ‘Girişimcilik’ dersi

Öğrencilere, üniversitenin anlaştığı bir firmada çalışma imkanı sağlanacak. Öğrenciler, yurt dışındaki araştırma merkezlerine de gönderilecek. Makine, kalıp, tekstil, CNC programları açılacak. Girişimcilik ve proje geliştirme dersleri seçmeli olacak.

Bir yorum bırakın