Soma’da Yaşamını Yitiren İşçi Sayısı Kaç Oldu ?

0
1671

Soma’daki maden faciası sonrası kayıplarımız gitgide artıyor. Devlet yetkililerinden gelen açıklamar ise farklı şekillerde. Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre yaşamını yitirenlerin sayısı 298′e yükseldi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise ölü sayısının 350’yi bulabileceğini belirtti. Özel, Türkiye’nin en büyük maden kazası ile karşı karşıya olunduğunu söyledi. Felakette hayatı kaybeden işçi sayısının 350’ye yaklaştığı bilgisini veren Özel, “Dünyanın sayılı, Türkiye’nin ise en büyük maden kazası ile karşı karşıyayız. Bizzat madende görev yapan yetkililerden aldığım resmi bilgiye göre ölü sayısı 350’ye yaklaştı” dedi.

soma maden faciası

Henüz tahliye edilmemiş olanlar var:

205 işçiye ait naaşların bir soğuk hava deposunda tutulduğunu, maden içinde hazırlanmış 70 naaş daha bulunduğunu kaydeden Özel, “Buna ek olarak cesedine ulaşılmış ancak tahliye edilmemiş 60-70 ceset daha var. Bu bilgileri verirken içim kan ağlıyor ancak gerçekler bunlar” diye konuştu.

Madende sigortasız ve küçük yaşta işçilerin çalıştırıldığına dair bilgilerde aldıklarını kaydeden Özel şöyle dedi: “15 yaşında bir çocuğumuzun maden içinde olduğu bilgisi bize geldi. Bu kardeşimizin ailesine ulaşmaya çalışıyoruz. Bu kaza göz göre göre geldi. Biz bu konunun siyaset üstü ele alınmasını istedik, araştırma önergesi verdik ama bizi dikkate almadılar. Sonunda böyle bir facia ile karşı karşıya kaldık.

Bir yorum bırakın