Son değişikliklerle güncel ALES

0
7555

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES’te büyük değişiklikler yapıldı. Sürekli yeni haberleri takip edemeyen takipçilerimiz için değişiklikleri tek bir konuda listeleyeceğiz. YÖK tarafından Eylül ayında yapılan değişiklikler, ALES sonbahar sınav tarihleri gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Test soru sayısı ve biçimi değişti

Eski ALES’te ‘Sözel 1’, ‘Sözel 2’ ve ‘Sayısal 1’ ‘Sayısal 2’ testleri bulunuyordu. Her bir testte 40 soru yer alıyordu. Yeni ALES’te toplam 2 test bulunacak. Bu testlerin adı Sözel ve Sayısal olacak. Aynı şekilde testlerin toplamında 100 Soru yer alacak.

ALES sınav süresi değişti

Yeni soru sayısı ile birlikte ALES sınav süresi de değişti. Daha önceleri adaylara 160 soru yöneltiliyordu ve bu soruların 180 dakikada yanıtlamaları isteniyordu. Artık ALES’te 100 soru sorulacak ve adaylara 150 dakika verilecek. Bu düzenleme uzun süredir tartışılan süre sıkıntısını da rahatlatabilecek bir değişiklik.

ALES soru içeriğinde değişiklik

Soru içerikleri daha önce muhakemeye yönelik yapılacak. Son dönemlerde ALES testlerinde bilgi ağırlıklı sorular yer almıştı. Yeni sınavlarda bilgi ağırlığından uzaklaşılıp, sözel akıl yürütme, çözümleme ve mantıksal akıl yürütme gibi beceriler istenecek.

ALES eşit ağırlık puanının hesaplanmasında değişiklik

ALES eşit ağırlık puanı hesaplanırken, daha önceleri %60 a 40’lık bir oran söz konusuydu. %60’lık kısım elbette sayısal testi için ayrılmıştı. Artık ALES EA puanının hesaplanmasında iki testin de etkisi aynı yani %50 %50 olacaktır.

Sınavın geçerlilik süresi arttı

ALES geçerlilik süresi daha önceleri 3 yıl olarak belirlenmişti. YÖK son düzenlemeyle birlikte 3 yıllık süreyi 5’e çıkardı.

ALES sözel testinde ne tür sorular yer alacak ?

ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarından oluşacak.

ALES sayısal testinde ne tür sorular yer alacak ?

ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi hedefleniyor.

YÖK başkanı değişiklikleri amacını şu şekilde açıkladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yapılan değişikliklerle ilgili şunları söyledi:
“Yeni düzenlemeyle ALES’in kapsamında, uluslararası benzer sınavlarla olabildiğince bir ortaklık sağlamış olup bilgiden çok adayların sayısal ve sözel alanlara ilişkin mevcut bilgilerini kullanarak üst düzey düşünme becerilerinin ölçülmesi ve belirlenmesini hedefledik. Adayların aleyhine olan süre, soru sayısı, kapsam ve puanların hesaplaması, sınavın geçerlilik süresi gibi konularda iyileştirmeler yaptık. ALES’in yeniden düzenlenmesi öncesinde, uluslararası benzer sınavları inceleyerek, ilgili paydaşların ve alan uzmanlarının görüşlerini aldık. Konuya ilişkin oluşturduğumuz komisyon çeşitli alternatifleri değerlendirdi ve sonucunda bu düzenleme yapıldı.”

Değişiklikler Ekim 2017’den itibaren geçerli olacak.

ALES Sonbahar sınavı ne zaman yapılacak ? Başvuru tarihleri

SINAV: Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı
Sonbahar Dönemi
SINAV TARİHİ: 19.Kasım.2017 10:00
BAŞVURU TARİHLERİ: 26.Eylül.2017 – 04.Ekim.2017
GEÇ BAŞVURU GÜNÜ*: 18.Ekim.2017
SONUÇ TARİHİ: 21.Aralık.2017 23:59

ALES sınav ücreti ne kadar olacak ?

Sınav ücretinde şuan için değişiklik görünmüyor. Geç başvuru yapanlar için sınav ücretleri daha fazladır. Normal sınav ücreti 90 TL olarak belirlenmiştir.

Yeni haberler için kategori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: ALES Haberleri

Bir yorum bırakın