Sorularla: AÖF Askerlik Tecil İşlemleri

268
11871

Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesinde okuyan AÖF öğrencileri için askerlik tecil işlemleri sorunlu bir süreç haline gelebiliyor. Askerlik tecil durumlarında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği AÖF Öğrenci Kılavuzunda yazmaktadır. Biz sizler için askerlik işlemleriyle ilgili kısımları bu konuda belirteceğiz.

Öğrencilerin Öğrenim bilgileri, Askeralma Dairesi Başkanlığına Gönderiliyor Mu? 

 • Kayıtlı öğrencilerimizden askerlikle ilişkisi olanlar için öğrenim durumlarına ilişkin bilgi her yıl Askeralma Dairesi Başkanlığına (ASAL) toplu olarak gönderilmektedir.

[ad]

Askeriye Öğrenci Durum Belgesi isterse ne yapmalıyım ?  

 • Fakültemizce, öğrencilik durumu zamanında  bildirilmiş olmasına rağmen bazı askerlik şubeleri, öğrencilerimize duyuru çıkararak öğrenci durum belgesi istemektedirler. Böyle bir durumla karşılaşan öğrenciler, AÖF bürolarına bizzat başvurup “Öğrenci Durum Belgesi” (EK-C2) alarak askerlik şubelerine verebilirler
 • Posta yoluyla öğrenci durum belgesi (EK-C2) almak isteyen öğrenciler, AÖF bürosuna dilekçelerini gönderdikleri takdirde öğrenci durum belgeleri ilgili askerlik şubelerine gönderilecektir.

Öğrenci durum belgenizin (EK-C2) hatalı bilgi ile dökülmemesi için bilgilerinizi http://ogrenci.anadolu.edu.tr adresinde yayımlanan Öğrenci Hizmetleri sitesinden T.C. kimlik numaranız ve şifrenizi kullanarak kontrol edebilir, hatalı bilgi var  ise düzeltilmesi için AÖF bürolarına başvurabilirsiniz.

Askerlik çağım geldi ve Askerlik Şubesine gitmedim. Ne yapmalıyım ? 

 • Askerlik şubeleri, çağı geldiği hâlde zamanında başvuru yapmayan öğrencilere para cezası uygulamaktadır. Bu nedenle şubelerinden askerlik  işlemleri için çağrılan öğrenciler, AÖF bürolarından öğrenci durum belgesi (EK-C2) alarak şubelerine vermelidirler. Doğacak mağduriyetten Anadolu Üniversitesi sorumlu olmayacaktır.

2 Yıl Sınıfta Kaldım veya 29 Yaşımı Geçtim Askerlik Tecil Belgesi Alabilir Miyim ? 

 • Milli Savunma Bakanlığınca Üniversitemize gönderilen yazıda “1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35/C maddesi gereğince, iki yıl üst üste aynı sınıfta kalanlar ile 29 yaşından büyük öğrencilerin askerlikleri ertelenmemektedir. (Bu madde güncellenmemiş olab ilir bu nedenle aşağıda Asker Alma Dairesi başkanlığının sitesinde yer alan bir bilgiye yer veriyoruz:
 • Öğrencilerin askerliklerinin ertelenmesinde devam mecburiyeti ve üst üste aynı sınıfta iki yıl kalma gibi (açık öğretim dâhil) şartlar aranmamaktadır.
 • Ancak, okula kayıt yaptıran ve askerlik erteleme hakkı bulunmayanlardan silahaltına alınanların, kanuni izinlerine mahsuben sınava girebilmeleri için yeteri kadar izin verilmektedir.” denilmektedir. Merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıtlı erkek öğrencilerden, askerliğini yapmayanların yukarıdaki uyarıya göre öğrenimlerini planlamaları yararına olacaktır.
 • Bu kapsamda 29 yaşından büyük erkek öğrencilerimize  Askerlik Kanunu gereğince öğrenci durum belgesi verilememektedir.

AÖF Sınavsız İkinci Üniversite okuyorum, Askerlik Tecili yaptırabilir miyim ?

 • İkinci üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.
 • İkinci üniversite kapsamında kayıtlı öğrencilerden, örgün öğretimdeki kaydını sildirip askerlik ile ilgili tecil işlemlerinin Fakültemizce yürütülmesini isteyenler, örgün öğretimdeki kaydının silindiğini gösteren belgeyi ve askerlik ilişiksiz belgesini bir dilekçeye ekleyerek AÖF bürolarına vereceklerdir. Bu öğrencilere “Öğrenci Durum Belgesi (EKC2)” hemen düzenlenerek verilecektir.

Askere gitmek ve AÖF’e dönünce devam etmek istiyorum. Ne Yapmalıyım ?

 • Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyenlere “Askere alınmasında Fakültemizce sakınca yoktur.” ibareli yazı AÖF bürosunca düzenlenmekte olup öğrencilerimiz bu yazıyla kaydını sildirmeden askere gitme isteklerini askerlik şubelerine iletebilirler.

268 YORUMLAR

 1. merhabalar benim sorum şu liseden sonra kazanamadım için askerliğimi 3 yıl tecil ettirdim ama tecilin ikinci yılında üniyi kazandım şimdi üni.bitince tekrar tecil edebilirmiyim

 2. Merhaba.24.09.1993 doğumluyum ve askerlik kağıdım gelmiş ancak AÖF 2 yıllık kayıtlıyım.Askerliğime dair aöf bilgi göndermişmidir.Yoksa göndermesi için benmi söylemeliyim yardım edermisiniz..Tekrar ygs sınavına gireceğim bi aksilik çıkmaz umarım

 3. iyi aksamlar daha once de sormustum size bi soru.şimdi ben örgünde 7.senem ve 26 yasındayım örgün okurken aynı zamanda dış ticaret 2.sınıf öğrencisiyim 2.üni kapsamında şimdi örgün okulumdan ek c2 belgesi alarak tecilimi 29 yasıma kadar tecil ettirmem mümkün mü bu süre içinde de aöfü 4 yıla tamamlayıp kısa dönem askerlik yapabilirmiyim?

  • evet yapabilirsiniz. ancak bu süre içinde örgün eğitim okuduğunuz yerdeki öğrenci durumunuz dikkate alınır. aöf bitirdiğinizde sizin lehinize olan en yüksek öğrenim durumu ile askere alınıyorsunuz.

 4. merhaba… MYO mezunuyum ve okulumuz bitirdim şuan açıköğretim 3.sınıfa geçiş yaptım ve öğrenci belgesi alıp askerlik şubesine gönderdim tecilli olmuş muyum? bilgi verirseniz sevinitim şimdiden tşkler…

 5. Merhaba.Ben aof iktisat dorduncu sinif ogrencisiyim iki yil orgun egitimden sonra 4e tamamlamak icin gecis yapmistim fakat 3 .sinifta bi kere kaldim smdide dorduncu sinifta bi kere kaldim.bu sene kredili sisteme gecildi eger ders birakirsam askerlik durumu nasil olur?seneye bitirip 5 ay yapabilirmiyim yoksa gitmek zorundamiyim hemen.Ayrica iki kardesiz ufak kardesimde askerde haziranda bitio askerligi onunda etkisi olabilirmi bilgilerinize sunarim.

  • mezun olmadan gitmezsiniz. derslerinizi alttan alıyor musunuz. alttan alıp bu dersleri verebilirseniz mezun olup askere gidebilir veya 2 yıllık tecil hakkınızı kullanıp sonra gidebilirsiniz.

 6. Alttan bitane dersim var fakat bu yil bitiremezsem iki sene ust uste kalmis gbi oluyorum bi kanun vardi iki yil ust uste kalanlar tecili iptal oluyodu kredili sisteme gecince bu kanunda degistimi acaba

  • iki yıl üst üste kalmak sene uzatmakla ilgili bir kural büyük ihtimal sizi eklemez. kaldırıldığı askeriyenin sitesinde yazıyor bu arada, aöf ise bilgileri güncellememiş.

 7. merhaba. 1992 doğumluyum. 2011 yılında aöf türk dili ve edebiyatı bölümüne kayıt yaptırdım. aöf bürosundan bir zarfın içinde öğrenci durum belgesi alıp istanbuldaki şubeye götürdüğümde bana kütüğümün olduğu ile ptt ile göndermem söylendi bu zarfı ve öyle yaptım. ama sadece 1 dönem açıköğretim sınavlarına girdim ve ondan sonra herhangi bir kayıt yenileme vs. yapmadım. tecil sürem nedir? yardımcı olur musunuz?

 8. Merhabalar. Yaşım 28. 2 yıllık yüksekokul mezunuyum ve sonrasında dikey geçiş yapmadım 6 senedir mezun durumdayım. Dikey geçiş hakkım şu an var ve kayıt olursam 4 yıllığa tamamlayıp kısa dönem askerlik yapmayı düşünüyorum. Ancak sanırım 29 yaşından sonra açıköğretim okurken yaş sınırı 29 olduğu için kayıt yenilemem mümkün olmayacak? Bu kanun geçerli mi değişti mi bilgi verebilir misiniz?

 9. kolay gelsin ben 22.08.1990 doğumluyum 2009 yılında 4 yıllık örgün öğretime kayıt yaptırdım fakat okulu bir yıl dondurdum şimdi bırakmayı düşünüyorum bırakırsam tecil bozulacak lise mezunu olarak kaç yıl askerliğimi erteleyebilirim yaş sınırı 29 mu yardımcı olursanız sevinirim

  • lise mezunları normalde 3 yıl erteleyebiliyor. yaş sınırı 29 ancak okumaya devam ettiğiniz sürece tecil hakkınız oluyor, kaydınızı sildirirken aöf sınavsız 2. üniye başvurursanız onun tecil haklarından yararlanabilirsiniz. ayrıntı için aöf bürolarından birini ziyaret ediniz.

 10. Merhabalar.
  Ben 1992 mayıs doğumluyum. Akşam lisesi son sınıf öğrencisiyim. Askerliğimi 2 yıl tecil ettirmiştim. Bu yıl tecilim bitiyor aynı zamanda ygs ye giriyorum. Eğer aöf kazanırsam tekrar tecil işlemleri yapmam gerekir mi yoksa bunu aöf otomatik mi yapıyor. Eğer benim yapmam gerekirse asker alma dairesi bi sıkıntı çıkarabilir öi yoksa tecil etmek en doğal hakkım mı?

 11. Ve aynı zaman da eğer kazanamazsam 3yıl tevil hakkım var mı. Yoksa 2 yılını kullanmış mı sayılıyorum. Şimdiden çok teşekkürler…

 12. Merhaba.Aöf ile tecilimi yeni yaptım ama bana bahar dönemi aöf kayıt yenileme bildirisi geldi.Kayıt yenilemezsem tecilim iptalmi olur ? bilgilendirirmisiniz teşekkürler

 13. merhaba ben 1990 doğumluyum aöf fakültesi çeko da 1. sınıfta iki yıl ustuste kaldım.mart ayı kayıt yenilemesinde kaydımı yenilesem.tecil hakkım nolur?yenilemesem kaydımı sildirsem tecil hakkım nolur?.bilgilendiririseniz çok sevinirim teşekkürler..

  • yenilerseniz tecil hakkınız oluyor evet. yenilemezseniz sorun olabilir sonuçta oraya tecil içi giderken aöf bürosundan öğrenci belgesi almalısınız.

 14. kolay gelsin. Ben 27 yaşındayım. Açıköğretim maliye ye geçen yıl kayıt oldum ve kaldım. Busenede kalıcam kesin. Yani 2yıl artarda kalmış olcam. Seneye kayıt yenilesem askerliği tecil edebilirmiyim.? veya ygs ye tekrar busene gircem eğer kontejyansız 2yııllık bi bölüm yazarsam kaydolursam askerliği erteletebilirmiyim? Bi sorum daha olcak ben mesela seneye bi öğretmenlik kazansam normal örgünde yaşım 28 . Bitirme yılımda 32 olcak yaşım . askerliği erteleme 29 yaş yazıyorya. Okulu okuma ansım olur mı? Çok teşekkürler şimdiden . busoruların cevapları çok önemli benim için şimdiden çok sağolunnnnnnn

 15. Merhaba.
  Ben MYO okuyorum.Askerlik kağıdı geldi ve askerlik şubesine gittim memur öğrenci belgeni APS ile gonder dedı tecil olur.Bende gonderdım tecil olup olmadıgını nasıl anlarım. teşekkürler.

 16. Aöf işletme okuyorum. bu sene ile birlikte 3 seneden beri ust uste kaldım 1987 dogumluyum tecılımle ılgılı herhangı bır sıkıntı dogarmı

 17. selam kolay gelsin. Ben 21 nisan 1985doğumluyum. 28yaşındayım. Marmara hukuk 1 . Sınıf öğrencisiyim. Okulu bitirme yaşım 31olcak. Askerliği nasıl ertelerim imkanım varmı ?31 e kadar ertelenirmi? Yoksa okulu dondurup 15ay askerlikmi yapıp okula dewam etcem. Yada Asker Kaçağı olarak okuma şansım warmı? Teşekkür ederim.

  • 31e kadar ertelenmiyor 29 son. 29dan sonra doğrudan gelmenizi istiyorlar. kaçak durumuna düşerseniz askerliğiniz uzayabilir, ceza eklenebilir.

    • onun bir oranı var şu kadar gün geç gelenin şu kadar askerliği uzar şeklinde. bu konuda tam olarak bilmedigim için yardımcı olamayacağım.

 18. Merhaba ben 2006 da aöf kayıt yaptırdım 2008 de kayıt yenıletmedım bir meslek yüksek okuluna kayıt yaptırdım devamsızlık nedeniyle kayıtım silindi tekrardan açık öğretim fakültesine kayıt yaptırdım suan 3. sınıftayım kendi hesabıma göre 2015 bahar dönemının sonun da mezun olabılıyorum ama 2014’ün sonunda tecil hakkımın bittiğini öğrendim mezun olabilmek için ne yapmalıyım bunu dusunmekten ders çalısamıyorum yardımcı olursanız cok mutlu olurum..

  yaş 26

  • aöfe sınavsız 2. üniversite olarak mı kayıt yaptırdınız ? o kayıt türünde tecil hakkı verilmiyor. Normalde 29 yaşına gelene kadar tecil ettirebiliyorsunuz sınavsız 2. ünide yok sadece.

 19. Aynı bölümden kaldıgım yerden kayıt yenilettim sadece 2008 de örgün öğretim olarak meslek yüksek okuluna kayıt yaptırdım bu okulada devam etmedim o yılım öyle geçti 2009 da tekrardan aöfe de kaldıgım yerden kayıt yenılettım 2. bir aöf kayıtı yok sadece kaldıgım yerden devam ettim 2015 de ancak mezun olabılıyorum benım için sıkıntı olabilirmi düşüncesindeydım sizde cvp vermişiniz cok tesekkur ederim..

  • aöfe kaydınızı soruyorum ben, YGS (ÖSS) puanıyla mı yaptınız ? kayıt şekliniz önemli tecil için. sınavsız 2. üni kapsamında kayıtlara tecil yok çünkü .

 20. ben örgünde banka sigrta okuyordum 2009da kazandım .alttan derlerm vardı mezun olamadım harçta yatrmadım kaldı oyle.2011de açıktan adalete basladım suan 2.snıfım.açıktan okuduğum için tecil hakkım devam ediyormu.yardm ederseniz sevinrm
  .

 21. duruyor heralde kaç yıldır uğramadım okula…a.öf ne ygs puanı ile kaydoldum..tecil ettirebilrmym su an 2.sınıfm dikey geciş yapacam lisans içinde

  • ygs puanıyla kaydolduysanız tecil hakkınız bulunmaktadır. kaydınızın olup olmadıgını da bürodan öğrenin zira onlardan alacağınız öğrenci belgesine ihtiyacınız olacak.

  • örgünde kaydınız duruyorsa, örgüne göre yapacaksınız askerlik işlemlerinizi. AÖF ile örgün eğitim söz konusu olduğunda örgün eğitime bakılıyor önce. ben sadece aöfte kaydınız var anladım. 2009’da girdiğinize göre ve önlisans bölümü olduğuna göre bu yıl tecil son hakkınız. AÖF büroyu arayıp öğrenci durum belgesi alıp alamayacağınızı sormalısınız. aöf büro: http://www.gribilge.com/aof-burolari-telefon-numaralari-ve-adresler/

 22. Merhaba, 22 mart 1985 dogumluyum.hukuk 3 sinif ogrencisiyim,bu sartlar altinda seneye mart ayindan itibaren asker kacagi durumuna mi dusecegim? Okulu bitirmek icin ne kadar surem kalmistir? Tesekkur ederim

 23. Merhaba ben 1992 doğumluyum. İşletme fakültesinde 2. senem. İlk sene kaldım. bu 2. senem ve sınavlara çeşitli nedenlerden giremeyip ilk dönem 0 çektim. Bahar kayıt yenileme işlemlerinde nasılsa kalacağım için kayıt yenilemeyi düşünmüyorum. Şimdi sorum şu ;
  Bu sene Ygs sınavına girip Başka bir bölüme kayıt yaptırmak istiyorum. Bölümümü nasıl değiştirebilirim ?
  Askerlik açısından bu bir sıkıntı yaratır mı ?
  Teşekkürler.

  • AÖFtesiniz degil mi ? örgüne mi geçmek istiyorsunuz tam olarak ne yapacağınızı yazın lütfen. yaşınız daha 21 bir yerde kaydınız bulundugu sürece tecil sorunu olmaz.

 24. Merhaba,
  Ben 27 yaşımdayım. daha önce bir üniversitenin iki yıllık ön lisans bölümüne kayıtlıydım ve bu okulla askerliği tecil edebilmiştim. ancak bazı durumlardan dolayı bu okuldan kaydımı sildirerek 2 yıl daha tecil almıştım. bu sene aöf 2 yıllık ön lisans programına girmem askerlik tecili için yeterli olacak mıdır yoksa mutlaka 4 yıllık bir aöf bölümüne mi girmem gerekiyor?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim Teşekkür ederim.

  • AÖF’e ösys ile girmelisiniz tecil için. sınavsız 2. üni tecil hakkı vermiyor. 29 yaşınıza kadar idare eder bir önlisans bölümü.

 25. merhabalar 27 yasındayım adelet 2 sınıf öğrenciyim bitiyor bu dönem 4yıllıga sınavsız basvuru yapabilirmiyim askerlik işi nasıl olur

 26. slm ben 2 yıl myo diploması ile tecil yaptırdım ve bu zamnada aöf de okuamya başladım 23.02.2013 de tercihim son buyurdu. ben aöf de de kayıt yenileme yapmadım askerlik durumun ne olmustur.

 27. arkadaşlar ben iki yıl önce açıköğretime kayıt oldum ama ıkı yıldır okul kaydıı yaptrp sınawa girmiyorum tecilim yanmısmıdır simdi ygs ye grdim yniden uni yazsam tecil edebilirmiyim ltfn yardım edin

 28. iyigünler ben 26 yaşındayım aöf 4 yıllık bölümde 7 yılı tamamladım ve tecil sürem doldu. örgün ögretimde 4 yıllık fakülte okuyorum gecen yıl kazanmıştım . 29 yaşında okuldan mezun olacagım bu sürede askerligimi tecil edebilirmiyim

 29. Merhabalar 23 yaşındayım aöfte okuyordum aynı bölümde kalıcaktım ancak okulu iptal edip tecil ettirmiştim 2 yıl. 2013 aralıkta dolucak ancak. sınava girdim ve aöf e tekrar kayıt olucam tecil olayı nasıl olucak.Bir sıkıntı yaşanmaktamıdır?

 30. merhaba ben bulgarıstanda universite ogrencısıydım fakat okulumu bırakmak zorunda kaldım ve turkıyeye gerı dondum sımdı ygsden barajı gectım aöf yazılmayı düsünuyorum daha once askerlıkle ılglı hıc bı ıslem yapmadım 24 yasındayım. sımdı 2 yıllık aöf kayıt olunca askelıgımın tecilini yaptıra bılırmıyım ? sımdıden tesekkurler

 31. merhaba 22 yaşındayım , aöf aktif öğrencisiyim , dün memleketime askerlik çağrı kağıdım gelmiş , acemi birliği manisa yazıyormuş , 6 mayıs’a kadar zaman varmış , şimdi ben normalde 29 yaşına kadar askerlik işlmelerinden muaf olduğum halde bu kağıt nasıl gelmiş . öğrenci belgem ile askeriyeye gidersem ertelenir mi ?

 32. Mrb. Ben iki tane 2 yıllık meslek yüksek okulu okudum 2 okulum haziran 2012 de bitti şubeye gitsem bana tecil verir mi acıköğretimde okumam için

 33. merhaba ben şimdi açık öğretim fakültesi işletme okuyorum tecilim 2014 şubatında bitecek ama okulum ne yazık ki o tarihe kadar bitmez tekrardan nasıl tecil yaptırabilirim ve kaç yıl tecil yaptırabilirm?

 34. mrb. ben aöf de okuyorum 3.sınıfım ancak okulu dondurdum bulundugum yerın celp dönemi agustosta askerlıgım tecıllıydı . tecılım otomatıkmen bozulur dırek askere alırlar mı ,yoksa gıdıp basvurmam mı gerekır?

   • yani tecilim otomatik olarak bozulmaz öyle mi.? askere gıdebılmek ıcın subeye gıdıp tecılım bozdurmam mı gerekır yoksa okulum dondugu ıcın otomatıkmen de ogrencı sayılmadıgım ıcın tecılım kendılıgınden bozulurda agustosta askere mı alırlar bunu ogrenmek ıstıyorum

    • bozulmaz sonuçta kaydınız duruyor öğrenci görünüyorsunuz. bozdurma işlemleri için aöf bürosuna uğramalısınız onlar detaylı bilgi verebilir.

 35. Merhaba. Aöf İşletme 4 yıllıkta okuyorum ve 3. sınıftayım ve 1990 doğumluyum. Bu bölümü bitirdikten sonra askerlikten önce açıköğretimde bir bölüm daha okuyabilir miyim?

 36. mrb ben 22 yasındayım ıkı yıllık myo muhasebe okuyordum son sene bıraktım. ve aöf ıktısat bolumune kayıt oldum baktım dersler zor tekrar sınava gırdım ve barajı gectım . sorum şu:
  bu sene ıktısat bolumu kaydımı sıldırp yerıne halkla ılıskıler okumak ıstyorum okuyabılr myıım askerlik acısından bı sorun yasarmıyım ? ve kac yıl daha tehcıl hakkım vardır ? tşk ederm…..

 37. merhabalar .. ben 2 yıllık mezunum önlisans ve aynı anda aöf okuyordum aöf 3.sınıfım. suan besyo olayım var.. acaba besyo okuyabilir miyim ? tecil olayım nasıl olacak?? kazanırsam okuyabilcek miyim yoksa aöfün sağladığı o 7 yıl mı gecerli olacak? kazanırsam ve aöften kaydımı silersem birşey değişir mi ? teşekkür ederim

  • önlisans örgün okuyorsanız, o bölüm bitmeden ve kayıt sildirmeden besyoya kayıt olamazsınız. besyo olayı derken açık anlatmanız daha iyi olurdu.
   tecil kısmında aöfe nasıl başladığınız önemlidir, sınavsız girdiyseniz tecilden faydalanamazsınız.

   • önlisanstan mezun oldum o bitti.2008 de aöfe kayıt oldum sınavla.o suan devam ediyor.ve ben bu yıl besyoya girmeyi düşünüyorum olayın açık şekli böyle.eğer ben girip kazanırsam. bir yandan aöf bir yandan da besyo olacak.tecil işlemim besyo okuyorum diye değişebilir mi? yoksa aöfün verdiği 7 yıl sonunda biter mi ?

 38. Merhaba,benim de bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.Yaşım 28 (1985-ekim) açık öğretim 1.sınıfı bitiyor. 29 yaş olayı çıktıktan sonra iyice kafam karıştı.3. sınıfa kayıt yenilemek istediğim zaman 29 yaşında olacağım.Bildiğim kadarı ile askerliğim tecil edilmeyecek,fakat kaydımı yenileyebilecekmiyim.Yani kaçak olarak lisansı mı tamamlayabilme imkanım var mı açıköğretimde.

  • örgünde kaydınız varmış, var ise zaten tecil işlemleriniz örgüne göre yapılır, mezun olabilecek durumda olmadığınızdan 29 yaşı içerisinde askere alınırsınız bu durum gitmeden önce aöf kayıt yenilemenizi engellemez askerken de aöf sınavlarına görebilirsiniz. 29 yaşının ardından kaçak durumunuz askerliğinize ceza olarak eklenebilir.

 39. bu arada örgün eğitimde devam etmekte olduğum bir üniversite var zaten,açıköğretim 2. üniversite olarak okuyorum fakat örgünde okul ilerlemiyor önümüzde ki sene kaydımı sildirmeyi düşünüyorum çünkü fizik bölümü ve hala 2. sınıf (oradan ümidimi kestiğim için açıköğretime kayıt yaptırmıştım zaten)

 40. Slm.. ben 1990 dogumluyum,2007 de myo na gittim ve 2010 da mezun oldum. Mezun olduktan sonra askerligi 3 sene tecil ettirdim 2013 subata kadar. Fakat 2012 guz doneminde aof isletme bolumu 3. Sinifa sinavsiz kayit yaptirdim. Suan bulundugum ve calistigim yerde askerlik subesine gitme imkanim yok baska ne sekilde ogrenebilirim tecil durumu devam ediyormudur? Ayrica Ziraat bankasi tsk banka karti cikartmis msji geldi..

  • aöf sınavsız 2. üni askerliği tecil ettirmez. bu açıdan askerlik için yoklamaya gitmelisiniz. ertelemenizi tavsiye etmem askerlik süreniz uzayabilir.

 41. merhaba admin.ben 1984 doğumluyum.ön lisans mezunuyum aynı zamanda istanbul üniv.okuyorum ama bu yıl kayıt yaptırmadım ve aöf dikey geçşile uluslararası ilişkiler okuyorum.ama askerlik subesini aradığımda 31 aralık 2013 te tecil süreniz bitiyor dediler.ben 2014 haziranında yani 5 6 ay sonra mezun olucam.kısa dönem olarak gitmek istiyorum ne yapmam gerekiyor bu durumda yardımcı olursanız cok sevinirim.

  • yaş sınırınızı dolduruyorsunuz. uluslararası ilişkiler lisans bölümünde kaçıncı sınıftasınız. son sınıfta iseniz 29 yaş sonuna kadar izninz olabilir. askerlik şubesine sormalısınız.

Bir yorum bırakın