Süleyman Demirel Üniversitesi Yatay Geçiş Başvuruları (2012)

10
4643

Süleyman Demirel Üniversitesi yatay geçiş başvuruları 30 Temmuz – 07 Ağustos 2012 tarihleri arasında Fakülte Dekanlıkları / Meslek Yüksekokulu Müdürlüklerine şahsen veya posta yolu ile yapılacaktır. Posta yoluyla yapılacak başvurularda, başvuru belgelerinin Üniversiteye ulaşma tarihi dikkate alınır.

Posta Adresi: Süleyman Demirel Üniversitesi …………………………… (Noktalı bölüme başvuru yapılacak Fakülte/Meslek Yüksekokul adı yazılacak)            32260/ISPARTA

BAŞVURU KOŞULLARI

 1. Yatay geçiş için başvurulan yarıyıla  kadar ayrılacağı programının bütün derslerini almış ve sınavlarını başarmış olması,
 2. Başvuru sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, uzaktan eğitimden örgün öğretim programına geçiş yapacak ise genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.50 olması,
 3.  Aynı düzeyde bünyesindeki aynı düzeyde fakat farklı puan türü ile öğrenci kabul eden diploma programları arasında yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için, öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, yurt içindeki diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından az olmaması şartı aranır.
 4. İkinci öğretim diploma programından birinci öğretim diploma programına geçiş yapmak isteyenlerin II. öğretim diploma programında sınıfın ilk %10’una girerek bir üst sınıfa geçmesi gerekmektedir.
 5. 5.      Aynı diploma programının birinci öğretimden ikinci öğretime geçiş yapmak isteyenler kontenjan sınırlaması olmaksızın yatay geçiş yapılabilir.
 6. Yetenek sınavı ile öğrenci alan diploma programlarına geçiş yapmak isteyenlerin diğer şartların yanı sıra yetenek sınavında da başarılı olmaları gerekmektedir. Sınavın ne zaman yapılacağı bilgisine  (http://gsf.sdu.edu.tr) adresinden ulaşılabilir.
 7. Geçiş yapmak isteyenlerin daha önce kurum içi yatay geçiş yapmamış olması ve uyarma cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olması gerekmektedir.

 

 

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER 

 

 1. Yatay geçiş başvuru dilekçesi. (http://obs.sdu.edu.tr adresinden öğrenci no ve şifre ile sisteme girilip Yatay Geçiş Başvuru linki tıklanır. Açılan sayfada bilgilerimi kaydet butonuna basılır. Daha sonra bu sayfanın altında yer alan tercih bölümü doldurulup tercih ekle butonu tıklanır ve yazdır butonu aracılığı ile başvuru dilekçesinin çıktısı alınır.)

Yatay Geçiş Kontenjanları ve Değerlendirme Takvimi için BURAYA tıklayınız.

10 YORUMLAR

  • genel not ortalamanız göz önünde bulunduruluyor ama yatay geçiş koşullarına göre alttan dersle başvuru yapamıyorsunuz. tek ders sınavıyla halletmeye çalışabilirsiniz.

 1. Genel not ortalamasıyla değil de şimdiki okulumuza girdiğimiz yılki ösym puanıyla da başvuru yapabiliyoruz diye anladım ben 3. maddeden. Doğru mudur? Ama öncelik ortalamayla başvuranlarındır sanırım.

 2. merb yatay geçişle sdü her yıl her bölüme öğrenci almıyor mu ? agnom çok yüksek ama benim bölümümden almıyoruz dediler bu sene bana bilgi verebilir misiniz ?

 3. yatay geçiş yapmk için şimdi kazandığımız üniversitede ne kadar okumamız gerekiyor.1.sınıfın 1.döneminden sonra başvuru yapılabilr mi?aydın söke sağlık yüksekokulundan ısparta sdü ye geçilebilir mi?cevap verirseniz çok sevinirim..teşekürler şimdiden..

Bir yorum bırakın