Süleyman Şah Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burslar (2012)

0
3405

Süleyman Şah Üniversitesinde eğitim-öğretim ücreti tüm programlar için KDV dâhil yıllık 16.800 TL olup Eylül-Nisan ayları arasında 8 taksitte ödenir. Eğitim-öğretim ücreti her yıl için Mütevelli Heyet tarafından yeniden belirlenip, akademik yıl başlamadan ilan edilir. Sonraki yıllarda ücretlere yapılacak artışlar, bir önceki yılın enflasyon ((TÜFE + ÜFE) / 2) oranını geçemez.

Üniversiteye ilk girişte sağlanan bursların tamamı karşılıksız olup; zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı için azami bir yılı ve normal öğrenim süresi olan dört akademik yılı kapsar. Burslar, derslere devam edildiği ve disiplin cezası alınmadığı sürece, not ortalaması veya akademik başarı durumuna bakılmaksızın devam eder.

DERECE BURSU:

Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kayıt yaptıran öğrencilerden, yerleştirmeye esas olan puan türündeki LYS sıralaması:

• 1-250 arasında olanlara; aylık 2.000 TL,
• 251-500 arasında olanlara; aylık 1.000 TL,
• 501-1000 arasında olanlara; aylık 500 TL,

Üniversitenin diğer bölümlerine kayıt yaptıran öğrencilerden, yerleştirmeye esas olan puan türündeki LYS sıralaması:

• 1-1000 arasında olanlara; aylık 2.000 TL,
• 1001-2000 arasında olanlara; aylık 1.000 TL,
• 2001-5000 arasında olanlara; aylık 500 TL nakit ödeme imkânı sağlanır.

Ayrıca bu öğrencilere; eğitim-öğretim ücretinin tamamından muafiyet ve üniversite yurtlarında ücretsiz barınma imkânı sağlanır. Derece Bursu yıllık 8 ay süre ile devam eder.

TERCİH BURSU:

Süleyman Şah Üniversitesinin %50 Burslu, %25 Burslu veya Ücretli kontenjanlarına, ilk üç tercihinden yerleşen öğrencilerin eğitim-öğretim ücretlerine, mezun oluncaya kadar her yıl %10 oranında ek indirim imkânı sağlanır.

AKADEMİK BAŞARI BURSU:

Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı hariç, her akademik yılın sonunda yapılacak olan değerlendirmeye göre başarılı bulunan öğrencilerin eğitim-öğretim ücretlerinde, bir sonraki yıl için geçerli olmak üzere Mütevelli Heyetin belirleyeceği oranlarda muafiyet imkânı sağlanır.

ŞEHİT ÇOCUKLARI BURSU:

Süleyman Şah Üniversitesinin %50 Burslu, %25 Burslu veya Ücretli kontenjanlarına yerleşen şehit çocuklarının eğitim-öğretim ücretlerinde (yerleşmeye esas olan puan türündeki LYS sıralaması ilk 100.000 de olması koşuluyla), her yıl mezun oluncaya kadar %100 oranında muafiyet imkânı sağlanır. Adayların bu burstan yararlanabilmeleri için, tercihlerden önce belgelerini mutlaka üniversiteden yazılı olarak teyit ettirmeleri gerekmektedir.

KAYNAK

Bir yorum bırakın