Suriyeli öğrenciler için bazı üniversitelerde program açılabilecek

0
1208

Suriyeli öğrencilerin Türkiye’de eğitime dahil olabilmeleri amacıyla, Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinde gerekli görüldüğü durumlarda bölüm açılabilecektir. İlgili YÖK duyurusu aşağıda yer almaktadır.

AÇIKLAMA 

Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkelerindeki kriz nedeniyle Türkiye’de bulunan Suriyeli öğrencilerin üniversitelerimizde eğitim ve öğretimlerini alabilmelerine yönelik çalışma başlatılmasını ve bu çalışma kapsamında kapılarını bu öğrencilere açacak olan üniversitelerimizin eğitim programlarında nitelik kaybı yaşanmaması için de gerekli tedbirlerin alınmasını istemiştir.

Bu bağlamda Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinin rektörleri ile 07 Ocak 2015 tarihinde, Yükseköğretim Kurulu’nda bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

Konuya ilişkin olarak Yürütme Kurulu’nda “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 2. maddesi uyarınca, şiddet olayları ve krizler nedeniyle eğitim öğretimin sürdürülemez olduğu tespit edilen Suriye’den Türkiye’ye gelenlerin, Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinde eğitim öğretim görmesi hususu görüşmeye açılmış ve yapılan görüşmeler sonunda, bu üniversitelerin Suriye’den gelen öğrencilere yönelik olmak üzere Yükseköğretim Yürütme Kurulunun onayıyla yurt dışından öğrenci kabulü çerçevesinde öğretim dili Türkçe ve/veya yabancı dilde program açabilmesine” karar verilmiştir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Yükseköğretim Kurulu
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Tel: 0312 298 70 48-49-51
Faks: 0312 266 47 58
[email protected]
http://basin.yok.gov.tr
Twitter.com/YuksekogretimK

yok 2013

Bir yorum bırakın