Tacizle Suçlanan Öğrenci Fakülte Önünde İntihar Etmeye Kalkıştı

0
1237

Antalya’da bir kız öğrenciyi taciz ettiği iddia edilen öğrenci, kendi sınıfında  Üniversiteli Kadınlar Grubu tarafından tehşir edilirken, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) öğrencisi 21 yaşındaki S.D. fakülte önünde intihar etmeye çalıştı. 

Sınıfta Teşhir

GSF’de geçen hafta adı açıklanmayan kız öğrenciye yönelik Sinema ve Televizyon Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi S.D.’nin tacizde bulunduğu öne sürüldü. Kız öğrencinin kadın derneklerinden yardım istediği ve polise şikayetçi olduğu olayla ilgili öğrencilerden oluşan ‘Üniversiteli Kadınlar Grubu’, fakülte içersinde protesto eylemi düzenledi. Yaklaşık 30 kişi, o sıra derste olmayan S.D.’nin sınıfına girerek, öğrenciyi teşhir etti. Tüm fakülteyi dolaşan kız öğrenciler, kantinde karşılaştıkları S.D. ile tartıştı.

Öğrenci İntihar Etmeye Çalıştı

Teşhir edilmeyi sindiremeyen S.D., bugün sabah saatlerinde fakülte binası girişinde intihar girişiminde bulundu.

Örgütlenmiş kinizmin kurbanı olduğunu söyleyen S.D., “Yalan beyanlarla, ortada kanıt olmadan, hakkımda kötü sonuçlara neden olabilecek, üzücü şekilde sonuçlanabilecek, benim başıma dert olabilecek eylem yaptılar. Ortada bir neden ya da kanıt olmadan böyle bir eylem. Pek hak gözettiklerini sanmıyorum. Aslında tacize uğrayan biziz. Gelip masamızı dağıtıp, dersimizi bölüp, okulumuzu ve öğretim görevlimizle kavgaya tutuşup böyle pis bir olaya, ‘kadın kolektifi’ başlığı altında karıştılar. İzahını edeceğim bir suçum yok. Ama böyle bir girişimde bulundum bugün. Beni öyle anmalarını istemem. Tacizci değilim, gururum intihara itti” diye konuştu.

taciz

Medyaya Yansıyan Olay Sonrası Akdeniz Üniversiteli Kadınlar “Erkek Medya”yı Sorumlu Tuttu:

Akdeniz Üniversitesi’nden kadınların, Antalya’da bir kız öğrenciyi taciz ettiği iddiasıyla teşhir edilen öğrencinin fakülte önünde intihar girişiminde bulunmasının ardından olaya ilişkin basında çıkan haberlerle ilgili olarak ‘Erkek medyaya açık mektup’ başlıklı yazı yayımlayarak, ‘erkek taraflı’ haberciliği kınadı.

“Teşhir, kadınların hak mücadelesini ortaya koyan bir yöntem”

Her zaman tacizin, tecavüzün, şiddetin üzerini kapatmak için “yalan beyan” sözünün ortaya atıldığını ifade eden kadınlar mektupta şunları söyledi:

Birincisi bu erkek egemen sistem içinde kadınların yaşamak zorunda bırakıldığı bu süreçlerde ilkesel olarak kadının beyanını esas alırız. İkincisi madem yalan beyan olduğu, kanıt olmadığı söyleniyor; elimizde somut deliller olduğunu da bir kez daha belirtiyoruz.

İstanbul Üniversitesi’ndeki tacizci güvenlikçi ve tacizci doçentin üniversiteli kadınlar tarafından teşhir edilmesinin ardından İTÜ, Arel ve Akdeniz Üniversitelerindeki tacizci öğrencilerin teşhir edilmesiyle devam eden hamleler, biz üniversiteli kadınların tacize karşı mücadelede yaygın yöntemi haline geldi. Haberlere yansıyan “hak arama” süreci erkek medya tarafından çarpıtılıyor; hak aramak sanıldığı gibi prosedürel bir mesele değildir. Erkek yargının sonucunu tahmin ediyor olsak bile elbette gerekli hukuki süreç yürütülecek, belirttiğimiz üzere elimizdeki somut deliller yargıya sunulacaktır; ancak bilinmesi gereken, “hak aramak” denilen zaten yaptığımız teşhirle gerçekleşen bir durumdur, yani bu yöntem kadınların hak mücadelesini ortaya koyan bir yöntemdir.

 

 

 

Bir yorum bırakın