Taksitle Cep Telefonu Alınmayacak Mı ?

0
1375

Taksitle cep telefonu artık satılmıyor mu ? Taksitli cep telefonu satışı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kredi kartıyla ilgili yeni düzenlemesinin ardından yapılmamaya başlandı. Cep telefonunu taksitle alamayacak mıyım ?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kararıyla cep telefonu, kuyum ve gıdada taksit dönemi bitmiştir. Diğer alanlarda ise 9’dan fazla taksit yapılmayacak.

İzmir’de teknoloji ürünleri satan bir mağazanın genel müdürü Kurtuluş Dündar, yarından itibaren telefon taksitli alışveriş yapamayacaklarını bildiği için telefon satışlarında hissedilir seviyede artış yaşandığını söyledi. Alışveriş yapmayı planlamayanların bile fırsatlardan yararlanmak için ürün satın aldıklarını dile getiren Arız, şöyle konuştu:

“Çoğu vatandaş kredi kartlarının borçlarını kapatarak yeni telefon alıyor. Bu saatten sonra sürecin nasıl işleyeceğini biz de iphone6bilmiyoruz. İnsanlar mağdur mu olacak ekonomik açıdan daha mı refaha erecek biz bilmiyoruz. Ama sektör büyük bir zarara uğrayacak özellikle küçük işletmelerin çoğu zarar görecek. İnsanlar teknolojiye eskisi kadar yakın olamayacak çünkü Türkiye’deki alım gücü belli. İstediği ürünü istediği zaman alabilmesi için vatandaşın tek çözüm kaynağı kredi kartlarıydı. Küçük işletmeler adına hükümetin adım atmasını bekliyoruz.” Hükümetten çözüm üretmesini beklediklerini anlatan Arız, sözlerini şöyle sürdürdü: “En azından taksitte sınırlandırma getirilebilir. Beyaz eşya ve mobilyada 6 ve 9 aylık taksit olacağını söylüyorlar. Bu uygulamayı telefonlar için de yapabilirler. Büyük işletmeler kendileri için çözüm bulacaklarını tahmin ediyorum. Hatta arayış içerisine bile girmişler. Mesela hediye çeklerini taksitlendirme gibi uygulama yapacakları söyleniyor. Kışı belli telefonla geçireyim yazın bir telefon daha alırım diyen insanlar bile taksitlendirme biteceği için şimdiden taksite yöneldi.”

Bir yorum bırakın