Takviye okul kurslarına kayıt sayısı 2 milyonu buldu

0
1353

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, 4 Kasım itibariyle, okullarda düzenlenen ücretsiz kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin sayısının  2 milyon 199 bin olduğunu belirtti.20 Ekim’den itibaren ücretsiz ders veren kurslar, dershanelerin kapatılması kararı nedeniyle kısa sürede oldukça fazla talep aldı.

Takviye kurslarının, dershanelerin 2015 Eylül itibarıyla kapatılacak olmasından dolayı öğrencilerin okullarda kazanımlarını pekiştirmek ya da derste anlamadığı, mazereti sebebiyle okula devam edemeyen öğrencilerin eksikliklerini müfredata yönelik tamamlamak üzere düzenlendiğini belirten Büyük, bu kursların daha önce sadece halk eğitim merkezlerinde açıldığını, yapılan değişiklikle de hafta içinde ve tüm yaygın ve örgün eğitim kurumlarında açılmasına olanak sağlandığını belirtti.

“İl müdürlüklerine bu kurslarda sadece ve sadece okul derslerinin takviye edileceğini, derslerde anlaşılamayan bölümlerin ve konuların öğrencinin isteği üzerine anlatılmasını yazılı olarak bildirdik. 20 Ekim’den itibaren illerde bu yetiştirme ve takviye kurslarını tekli eğitim yapan okullarda hafta içerisinde, çift öğrenim yapan okullarımızda ise hafta sonu olarak başlatıldı. Öğrencilerimizi ve velilerimizi, hem kurs alabilecekleri, kendilerini zayıf hissettikleri dersler konusunda hem de öğretmen tercihi konusunda yetkilendirdik. Öğrenci ve veli hangi öğretmenden ders almak istiyorsa öğretmen temin edilmesini istedik ve bu şekilde kurslarımız başlatıldı.”

Toplam başvuru sayısı:

“(Bu yıl, dershaneler de faaliyettedir, çok fazla rağbet olmaz) diye düşünürken, 81 ilimizde şu ana kadar 2 milyon 200 bine yakın öğrencimiz, 100 bine yakın öğretmenimizle 16 bin 500 okulda bu kursların başlamış olmasından duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyorum”

bulgaristandaki türk öğrencler

Kurslardaki öğretmenlerin ücretleri iki katına çıkarılacak:

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Maliye Bakanlığı ile görüşerek hafta içi ve hafta sonu açılan yetiştirme ve takviye kurslarında görev alan öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yüzde 100 arttırılmasıyla ilgili çalışmanın devam ettiğini açıkladığını anımsatan Büyük, “İnşallah bizim gönlümüzden de bu geçiyor. Bu ücretler yüzde 100 arttırıldığı takdirde, öğretmen, kurs ve öğrenci sayımız daha da artacak” dedi.
Büyük, rakamların yıl içinde artacağını, hem de gelecek yıl dershanelerin kapanacak olmasından dolayı takviye kurslarında, bu kurslara devam eden öğrenci sayısında da yüzde 50 artış olmasını beklediklerini ifade etti.

 

Bir yorum bırakın