Tarihte Bugün: 19 Ocak’ta Ne Olmuştu?

0
2026

19 Ocak 2007 tarihinde Ermeni kökenli gazeteci Hrant Dink uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Hrant Dink SuikastıAgos gazetesinin Ermeni asıllı genel yayın yönetmeni Hrant Dink’in, 19 Ocak 2007 tarihinde, Ogün Samast adlı silahlı saldırgan tarafından öldürülmesi olayıdır. Önceden pek çok tehdit almış olan Dink, Agos’un Halaskargazi Caddesindeki binasının önünde başının arkasına ateş edilerek öldürüldü. Olay, Türkiye’de derin devlet ve milliyetçilik olgularını gündeme taşıdı. Dink’in cenazesinde on binlerce kişi tarafından cinayete tepki olarak atılan “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz” sloganı uzun süre tartışıldı.

Suikasta Türkiye’den Tepkiler

  • Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bütün siyasiler bu suikasti lanetlediklerini açıkladılar. Genelkurmay Başkanlığı, yaptığı basın açıklamasında olayı kınadı.
  • Olayın ardından Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan da cinayeti kınayarak Ermeni cemaati için 15 günlük yas ilan etti

Dünyadan Tepkiler

  • Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, “Halklar arasında diyaloga inanan Hrant Dink’in öldürülmesini bizi çok üzmüştür. Bu saldırıyı lanetliyor ve Türk yetkililerden sorumluları bulmalarını istiyoruz” dedi..

Suikast sonrası gösteriler

Suikast sivil toplum örgütlerince de tepkiyle karşılandı. Olayı protesto etmek amacıyla olay yerinde gösteri ve yürüyüşler düzenlendi. Aralarında sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, yazarlar, sanatçılar ve öğrencilerin de bulunduğu kalabalık bir grup Taksim Meydanında toplanarak olayı protesto eden bir gösteri düzenlediler. Olayı protesto için Kızılay’da oturma eylemi düzenleyen bir grup ise Ankara’da polisle çatıştı. 

hrant dinkHrant Dink’in 24 Ocak 2007 tarihinde kaldırılan cenazesi de onbinlerce kişinin katıldığı bir gösteriye dönüştü.

Dink suikastinin uzun süre tam olarak aydınlatılamaması protestolara neden oldu. Örneğin, suikastin gerçek azmettiricilerinin yakalanmadığı iddiasıyla 15 Nisan 2007’de kendisine “Benim hala umudum var inisiyatifi” adı veren bir grup Agos Gazetesi önünde gösteri yaptı.

Gösterilere tepkiler ve milliyetçilik tartışması

Cenazede açılan “Hepimiz Hrant Dink’iz, Hepimiz Ermeniyiz” pankartları, daha sonra milliyetçi kesimlerden gelen eleştirilere konu oldu. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, pankartlara tepki olarak “Bu ne demek? Hepimiz Türküz, hepimiz Mehmet’iz” dedi.  Hrant Dink cinayetine gösterilen duyarlılık ve tepki, Türk askerlerinin cenazeleriyle kıyaslanarak eleştirildi. “Cenaze töreninde Türk bayrağı açılmaması” gibi hususlar bazı milliyetçi basın organlarında yerildi.

 19 Ocak’ta Ne Oldu ? (NTV Kısa Belgeseli)

Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/Hrant_Dink

Bir yorum bırakın