TBB, Türkiye’nin En İyi Hukuk Fakültelerini Belirledi

0
961

Türkiye Barolar Birliği, üç yıllık araştırmanın ardından Türkiye’deki en iyi hukuk fakültelerini seçti. 73 hukuk fakültesinden 54’ünün katıldığı, 37 dekanın yer aldığı komisyon aracılığıyla 3 yılda tamamlanan çalışmada ilk sırayı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi alırken onu Ankara ve Marmara hukuk fakülteleri takip etti. 

Oluşturulan komisyon, üniversitelerdeki hukuk fakültelerinin hangi asgari standartları taşıması gerektiğiyle ilgili ölçütler belirledi. Ardından akademik kadro (akademisyen sayısı, öğretim elemanı başına düşen öğrenci oranı, araştırma görevlisi sayısı), kütüphane olanakları, eğitim faaliyetleri, ders içerikleri, yayınlar, araştırma uygulama merkezleri, ulusal ve uluslararası bildiriler, öğrencilerin katıldığı ulusal yarışmalar, öğrenci kulüpleri gibi kriterlerin yer aldığı değerlendirme formu Türkiye’de aktif olarak eğitim veren tüm hukuk fakültelerine gönderildi. Cevaplar doğrultusunda en iyiler listesi hazırlandı. Eğitim faaliyetleri ve akademik kadrolarla ilgili Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) da bilgi alındı. Üç yılda tamamlanan listeye göre Türkiye’nin en iyi 10 hukuk fakültesi sıralaması şöyle:

En iyi hukuk fakülteleri: 

1- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
2- Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
3- Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
4- Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi
5- Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi
6- Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi
7- Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi
8- Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi
9- Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi
10- İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi


Prof. Dr. Metin Feyzioğlu (TBB Başkanı): “Kontrolsüz şekilde açılmış ve sayısı her geçen gün artan hukuk fakültelerinin pek çoğunun eğitim kalitesi ne yazık ki istenilen seviyede değil. Üniversiteye girecek adaylar tercihlerini yapmadan önlerinde hukuk fakültelerini objektif ölçülere göre sıraladığımız cetveli bulacaklar. Bu cetvel, hukuk fakültelerinin tercih edilme sıralamasının oluşumunda en önemli etken olacak. Amacımız, üniversite adaylarının daha bilinçli tercih yapabilmelerinde yol gösterici olmak. Ayrıca hukuk fakültelerinin de eksikliklerini görerek kendilerini geliştirmelerini sağlamak.”

Bir yorum bırakın