Temel Bilimleri Tercih Eden Öğrencilere Burs

0
1415

Temel bilimlere teşvik uygulaması bu yıl da devam edecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Üniversite sınavında ilk 5 bine girip temel bilimleri tercih eden öğrencilerimize, aylık 2 bin lira burs vereceğiz. Temel bilimleri tercih eden ikinci 5 bine de ayda bin 500 lira burs sağlayacağız” dedi.

Matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerini seçenlere burs

Matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlerin yüzyıllardır devam eden uygarlığın temel taşları olduğunun altını çizen Işık, TÜBİTAK, Ulusal Bilim ve Teknoloji Politikaları 2003-2023 Strateji Belgesinde de bu konunun üzerinde hassasiyetle durulduğunu söyledi.

YÖK’ten Temel Bilimler Açıklaması

burs kredi ödemeleri

 

Işık, teknoloji üretilebilmesi, teknoloji düzeyinin yükseltilebilmesi ve Türkiye’nin dışa bağımlılıktan kurtulması için uygulamalı bilimlere paralel olarak temel bilimlerin de gelişmesi gerektiğini belirtti. Son yıllarda öğrencilerin önemli kısmının temel bilimleri tercih etmediğini hatırlatan Işık, söz konusu tablonun gelecekte Türkiye’nin en önemli handikaplarından biri olacağını söyledi. Bu durumu engellemek için ülkede temel bilimlerin güçlendirilmesi gerektiğini belirten Işık, üniversite sınavına giren öğrencilere “Temel bilimleri tercih edin, memur maaşı gibi burs bağlayalım” çağrısında bulundu.

TÜBİTAK tarafından verilen bu bursların öğrencilerin temel bilim programları olan Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik alanlarında tercih edilme sayısının artmasına katkı sağladığı gözlenmiştir. Bununla birlikte bu teşvikin daha büyük sonuç üretmesi için YÖK Başkanı Saraç, ilk 10.000 kişiye kadar verilen bu bursların ilk 20.000’e verilmesini TÜBİTAK’a teklif etmiştir.

 

Bir yorum bırakın