Temel Yeterlilik Testi TYT’de büyük değişiklikler

0
1068

YÖK, Üniversiteye giriş sınavlarının ilki olan Temel Yeterlilik Testin’de iki büyük değişiklik yaptı. Aşağıda TYT sınavının içeriği ve soru sayısının değişmesi ile sınav tarihi değişiklikleri yer alıyor.

 

YÖK’ten alınan karar:

  1. Sınavın iki oturumunun tek günde yapılması yerine, ilk oturumunun Cumartesi sabahı, ikinci oturumunun ise Pazar sabahı yapılması,
  2. TYT’nin Türkçe ve Temel Matematik yeterliliklerinin ölçülmesine ağırlık vermesi olumlu karşılanmakla birlikte, diğer derslerin kazanımlarının ihmal edilme sonucunu doğurabileceği endişesi ile TYT oturumunda, sosyal ve fen bilimleri kazanımlarının örtük olarak değil, açık ve müstakil bir şekilde sorulması.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumunun  (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verilmiştir. İkinci oturumda ve Dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Lisans programlarına yerleştirmeye esas teşkil edecek puan türleri, daha önce açıklandığı gibi Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanı şeklinde olacaktır.

40’ar soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri sorusu yer alacak:

TYT sınavında öğrencilerimizin temel yeterliliklerinin esas alındığı Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacaktır. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerindeki soru adetleri, derslerin ortaöğretim programlarındaki ders saatleri yoğunluğuna göre değil, öğrencilerin temel yetkinliklerinin oluşmasına katkı sağlayan bilim alanlarına göre biri diğerinden üstün tutulmadan mümkün olduğunca eşit olarak dağıtılmıştır.

Daha önceki beyanlarımızda ifade edilen soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe ve kısıtlamaya gidilmemiştir. Soru sayısı dikkate alınarak sınav süresi 135 dakika olarak belirlenmiştir.

Birinci Oturum

Temel Yeterlilik Testi (TYT)

 

 

Temel Yeterlilik Testi

 

Soru

Sayısı

 

Toplam

Süre

 

Soru Başına Ortalama Süre

Türkçe  

40

   

 

1,125 dk.

 

Sosyal Bilimler

·         Coğrafya: (5 soru)

·         Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: (5 soru)

·         Felsefe: (5 soru)

·         Tarih: (5 soru)

20
Temel Matematik  

40

 

Fen Bilimleri

·         Biyoloji: (6 soru)

·         Fizik: (7 soru)

·         Kimya: (7 soru)

20
 

Toplam

 

120

 

135 dk.

 

TYT ilk kez uygulanacak olduğundan, adaylarımız tarafından daha iyi anlaşılabilmesi ve tereddütlerin oluşmaması için örnek sorular, ÖSYM tarafından en kısa sürede paylaşılacaktır.

Bütün adaylarımıza sınavlarında başarılar, hayatlarında mutluluklar ve güzellikler dileriz.

Bir yorum bırakın