TEOG 2. dönem sınavları zor muydu kolay mı ?

0
1381

8. sınıflarda okuyan yaklaşık 1 milyon 167 bin öğrencinin katıldığı TEOG ortak sınavları tamamlandı. Peki TEOG sınavları zor muydu kolay mı ? Bu yazımızda sınavla ilgili görüşleri sizlerle paylaşacağız.

TEOG 27-28 Nisan’da yapılan sınavlarda öğrenciler ilk gün Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi oturumlarına katıldı. İkinci gün ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınavlar yapıldı.

Uzman yorumlarına bakılırsa: fen bilgisi sorularının müfredata uygun, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testinin ağırlıklı olarak yoruma dayalı.

teog logo

TEOG sınavı zor muydu ?

Fen ve Teknoloji: Bu dersin soruları kazanımlarla uygun, Hücre bölünmesi ve kalıtım ünitesinden bir, basınç ünitesinden bir, ses ünitesinden üç, maddenin yapısı ve özellikleri ünitesinden dört, maddenin halleri ve ısı ünitesinden yedi, canlılar ve enerji ünitesinden dört soru çıktı. Bilgi eksikliği olmayan bir öğrenci kolaylıkla çözebilir.

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: Sorular genel olarak okuma, anlama ve yorumlama becerilerini ölçmeye yönelik. Tüm sorular MEB müfredatına uygun, ağırlıklı ikinci dönemin dördüncü ünitesinden (Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar) çıkmış.

İngilizce (Yabancı Dil): Sorular dilbilgisi yapılarını anlama ve uygulama düzeyinde değil, daha çok okuduğunu anlama ve doğru çıkarım yapma becerisini ölçüyordu. Her sorunun anlaşılabilen bir bağlam içerisinde ve genellikle soru-cevap şeklinde düzenlenmesi soru kalitesinin yüksekliğini ortaya koyuyor. Paragraf soruları çok açık ve anlaşılır düzeyde. Sorular arasında olumsuzluk ifade edenlerin hiç olmaması, sıralama ve grafik sorularının da sadece 1’er adet olması dikkat çekiyor. Sınavı hakkındaki genel değerlendirmemiz, müfredat dışına çıkılmamış ve birinci dönem İngilizce TEOG sınavına göre daha basit olduğu yönünde.

Türkçe: Türkçe soruları incelendiğinde soruların ağırlıklı olarak öğrencilerin okuma, anlama ve yorumlama becerilerini ölçmeye yönelik olduğu görüldü. Sınavda sözcük, cümle ve paragraf anlamından 15, yazı türlerinden 1, eylem çatısından 1, yazım kurallarından 1, noktalama işaretlerinden 1, cümle öğelerinden 1 soru soruldu. Türkçe soruları genel olarak seçiciydi.

Matematik: Matematik sorularının iki tanesi birinci sınavın kapsamında yer alan konulardan. Sınavda yer alan sorulardan; 11’i geometri, 9’u matematik ünitelerine ait. Soruların dili net ve anlaşılır, içeriği müfredata uygun. Sınavın dikkat çekici özelliği, sorumlu olunan son geometri ünitesinden seçici 4 sorunun gelmiş olması. Matematik testi genel olarak öğrenciler tarafından zorlayıcı bulundu.

Kaynak: Hürriyet Eğitim

Bir yorum bırakın