TEOG Lise Tercihleri Ne Zaman Yapılacak ? Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
1623

TEOG ile lise tercihleri 31 Temmuz-8 Ağustos 2014 tarihlerinde alınacak. Adaylar tercihleri e-okul’dan yapabilecek ve toplam 15 tercih hakları bulunacak. Teog tercihleri ne zaman ve nereden yapılacak, TEOG lise tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Bu 15 okul seçiminde il, ilçe, okul türü sınırlaması olmayacak.

Okul seçimi yapılırken veliler temmuz ayını okul incelemesine ayırmalı.

Öğrencilerin mesleki yatkınlığına ve gelecek planlarına uygun tercihler yapılmalı.

 

Başvurular nereden yapılacak ?

Tercihler öğrenci ya da veli tarafından https:e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin 8’inci sınıfı tamamladığı okuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecek.

TEOG Tercihleri neye göre yapılacak ?

Tercihler okul tercih kodlarına göre yapılacak. Öğrenciler A grubu ve okul türlerine göre olacak tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek. A grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içerebilen 15 tercih alınacak. Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacak.

2014 teog

Okul tercih kodlarına göre oluşturulacak A grubu tercih işlemleri, Bakanlığın http://www.meb.gov.tr, http:oges.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayınlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre öğrenci velisi tarafından 31 Temmuz-08 Ağustos 2014 tarihleri arasında en fazla 15 tercih olmak üzere yapılacak. Okul türlerine göre oluşturulacak B grubu tercih listesinde ise, en az 4 okul türü zorunlu olarak seçilecek.

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak. Aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Elektronik ortamda tercihlerin hatasız, eksiksiz olarak e-kılavuzuna uygun doldurulması gerekiyor. Tercih listesinde öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak. Elektronik ortamda onaylanan “Tercih Başvuru Bilgileri Formu”nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak. Bir nüshası ise imza karşılığı veliye verilecek.

Tercih işlemi bir kere yapılabilecek:

Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://e-okul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacak. Tercih başvurusu bir kez yapılacığı için başvuru işleminden sonra değiştirilmeyecek.

Bir yorum bırakın