TEOG Lise Tercihlerinde Sosyal Öğrenciye Ek Puan Verilecek

0
1465

MEB, çeşitli etkinliklere katılan sosyal öğrencilere lise tercihlerinde ek puan vermeyi düşünüyor. Sosyal, sanat ve spor etkinliklerinde aktif faaliyet gösteren öğrenciler için ek puan uygulaması düşünülürken, bu uygulama 2015 tercihlerinde yer almayacak.

Bakanlık yetkilileri bu uygulamayla öğrencilerin sportif ve sanatsal yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Bu kapsamda Bakanlık, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda sportif ve sanatsal yeteneklerini geliştirebilecekleri liselerin sayısını da artıracak.

Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin:

“Ülke genelinde 55 spor ve 73 güzel sanatlar lisesi bulunuyor. İhtiyaç doğrultusunda bu liselerin sayısı artırılacak. Özellikle olimpik sporlarda, Gençlik ve Spor Bakanlığıyla, ‘liselerimizi bu anlamda daha spesifik hale getirebilir miyiz’ diye çalışıyoruz”

öğrenciler

 

Ek Puan Sistemi nasıl olacak ?

“Üniversiteye girişte TÜBİTAK yarışmalarından alınan ek puan gibi bir sistem olacak”

“Baştan beri, çocuklarımızın güzel sanatlar, sanat, spor ve sosyal faaliyetlerini daha fazla geliştirecek mekanizmaları üreteceğiz, demiştik. TEOG’u tanımlarken de uzun vadede, bu tür yetenekleri ölçecek, bunu liseye geçişte bir araç olarak kullanabilecek mekanizmaları da geliştireceğimizi ifade etmiştik. Şimdi Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz bunun çalışmalarını yapıyor. Bunlar ölçülebilir hale geldiğinde, temel eğitimden orta eğitime geçişte, bu tür etkinlikler, yetenekler bir araç olarak kullanılacak ve okul puanlarına etki edecek.”

Kaynak: Hürriyet

 

Bir yorum bırakın