TEOG Nakillerinde Kontenjan Sıkıntısı ve MEB’den Açıklama

0
1300

TEOG nakillerinde çoğu okulda boş kontenjan olmaması üzerine telaşlanan veli ve öğrencileri rahatlatmak için açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kurt, “Nakillerde ilk hafta olduğu için özel okullara giden öğrencilerden boşalan kontenjanlar sistemde görünmüyor. Paniğe gerek yok” dedi. 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, “Geçen senenin 9. sınıf açık lise ve özel okula geçiş rakamlarını topladığınızda yaklaşık 200 bine yakın bin kontenjan boşluğu oluşacak. İlk 2 haftada özel okula ve açık liseye geçişler sisteme tam yansımadığından bu tür sıkıntılar yaşanacak. Ama 3. hafta, özel okulların ve açık liselerin boşalttığı kontenjanlara yapılan nakillerle biz bu sorunu tamamen çözeceğimize inanıyoruz” dedi.

Yerleştirme işlemlerinin nasıl yapıldığına ilişkin soru üzerine Kurt, öğrencilerin yerleştirmeye esas yüzdelik dilimlerine göre, A grubundan 15 okul, B grubunda da okul türü seçtiklerini anımsattı.

Kurt, öğrencilerin “Yerleştirmeye Esas Puan”larına (YEP) ve tercihlerine bakılarak, puan üstünlüğüne göre sistem tarafından yerleştirildiğini söyledi.

A grubuna, tercihlerine göre yerleşemeyen öğrencilerin B grubundaki okullara yerleştirildiklerini ifade eden Kurt, B grubu yerleştirmelerinde öğrencilerin ikametgah adresleri ve okulların boş kontenjanlarının dikkate alındığını belirtti.

2014 teog

Evinden uzak okula yerleştirilen öğrenci sayısı Türkiye genelinde 9 bin 802

Öğrencilerin ikametgahlarına bakılarak boş kontenjan olan en yakın okula yerleştirildiğini vurgulayan Kurt, “Sistem, yakında boş kontenjan bulamadığı durumda, öğrencileri komşu ilçelerdeki okullara yerleştiriyor. Dolayısıyla buralarda da boş kontenjan bulamazsa, il içinde boş kontenjanı olan bir okula yerleştiriyor. Bu rakam çok düşük. B grubunda, kendi ikametgah adresinin dışında bir yere yerleştirilen öğrenci sayımız 9 bin 802. Yani binde bir bile değil” diye konuştu.

Kurt, bazı yüksek puan alan öğrencilerin düşük puanlı okullara yerleştirildiği yönündeki iddianın sorulması üzerine, burada tercih hatalarının payının büyük olduğunu belirtti.

Bir yorum bırakın