TEOG puanları 8 Haziran’da e-Okul’da Yer Alacak

0
1376

MEB, 2015 TEOG tercih ve yerleştirme takvimini açıklarken, sınav sonuçlarının ardından TEOG puanlarının 8 Haziran 2015’te e-okul’da yer alacağını belirtti. 8 Haziran 2015 Pazartesi günü öğrenciler TEOG puanlarını öğrenebilecekler.

TEOG puanları Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) olarak açıklanacak ve bu puanın üstünlüğü ile öğrenciler liselere yerleştirilecektir. Öğrenciler tercih listelerini bir defa gönderip, yedek yerleştirmeler yapılmayacaktır.

Her öğrenci 25 tercih hakkına sahiptir, özel okullara başvurular daha erken alınacak olup, bu okullara yerleştirilen öğrenciler devlet liseleri tercihlerine katılamayacaklardır.

Tercih yapmayanlar Açık Öğretim Liselerine yerleştirilecek:

Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık öğretim kurumlarına yerleştirilecektir. Ancak, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri bu kılavuzun 1.7, 1.8 ve 1.9 maddelerine göre gerçekleştirilecektir.

Nakil başvuruları ne zaman yapılacak ?

17-21 Ağustos 2015, 24-28 Ağustos 2015, 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.

teog

Açık öğretime yerleştirilen öğrenciler nakil döneminde devlet liselerine geçiş için başvurabilecekler: 

Açık ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin, talep etmeleri halinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca, nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 07-10 Eylül 2015 tarihlerinde, 3 (üç) tercih alınarak, YEP üstünlüğüne göre il/ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacaktır.

Lise yerleştirme sonuçları e-Okul’da yer alacak:

Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr adresinde açıklanacak olup sonuç bilgilerinde, kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

TEOG ile ilgili sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Bu yazımızda TEOG puanlarının açıklanma tarihlerini ve tercihler ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaştık.

 

Bir yorum bırakın