TEOG Sınavı Zor Muydu ? TEOG Değerlendirmeleri

0
1668

8. sınıf öğrencilerinin iyi bir liseye girmek için katıldıkları TEOG sınavının ilk günü geride kaldı. Toplam 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin katıldığı sınav, Türkçe dersi ile başladı ve matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisiyle sona erdi. Peki TEOG sınavı zor muydu kolay mı ? İşte TEOG Sınavı değerlendirmeleri:

Sorular beklendiği gibi ne çok zor ne de kolay:

Öğrenciler Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde her testten 20’şer soru yanıtladı. Uzmanlar, ilk gün sınavında yer alan soruların genel olarak beklendiği gibi olduğunu söyleyerek, “Çalışan emeğinin karşılığını alacak” dedi.

Beklenmedik tarzda soru yok
Handan BÜKE (Uğur Okulları Türkçe Akademik Kurul Başkanı): Türkçe sınavındaki sorular MEB kazanımlarına ve müfredata uygun bir şekilde soruldu. Sorular anlam, dil bilgisi, yazım ve noktalama konularından. Anlam sorularında bir iki soru belirleyici. Bunun dışındaki anlam soruları öğrencinin rahatlıkla anlayabileceği düzeyde. Parçada anlam soruları geçen yıl TEOG-1 sorularıyla uzunluk bakımından benzerlik gösteriyor. MEB’in yayınladığı kazanım testlerine ve değerlendirme sınavlarına benzer yapıda. Metinler dil bakımından açık ve doğru seçeneğe rahatlıkla yöneltebilecek nitelikte. Deyimler sorusu günlük hayatta öğrencilerin rahatlıkla karşılaşabileceği tarzda. Dil bilgisi soruları, konu bilgisi yeterli olan öğrencilerin rahatlıkla çözebileceği tarzda hazırlanmış. Yazım ve noktalama soruları ise beklenen tarzda geldi.

Sınavın içeriği parçada, sözcükte ve cümlede anlam, söz sanatları, yazı türleri, anlatım biçimleri ve düşünce geliştirme yolları, deyimler, eylemsi, cümlenin öğeleri, yazım bilgisi ve noktalamadan oluşmuş. Beklenmedik tarzda soru yok.

Türkçe sınavındaki Fiilimsi soruları zorladı:

İstanbul Ataköy’deki Emlak Kredi Bankası Ortaokulu öğrencileri ilk oturum olan Türkçe sınavının ardından çok zorlanmadıklarını ancak 1-2 fiilimsi sorusunun biraz uğraştırdığını söyledi. İstanbul Üsküdar Capitol Ortaokulu’nda sınava giren öğrenciler de, Türkçe testindeki soruların genel olarak kolay olduğunu belirtti.

teog sınavı

Twitter’de TEOG yine gündemde:

berna lacin ‏@bernalacin35
Bugün ve yarın sınava girecek tüm çocuklarımıza “Allah hayırlı kapılar açsın” , şansları bol olsun (Okul önlerinde korna çalmayalım)

Serenay Aktaş ‏@1serenay_aktas
Teog sınavına girecek olan herkese Allah zihin açıklığı versin.

Özge Ulusoy ‏@ozgeulusoyresmi
TEOG‘culara bol şans

sebnem bozoklu ‏@sebnembozoklu
Teog için iyi şanslar millet!

Ozge Ozpirincci ‏@egzOzpirincci
Teog sinavina gireceklere ve onlari kapida bekleyeceklere bol sans ve sabir… Dun gece son bi ustunden gectiyseniz sorun yoktur –>

Servet Gülsün ‏@servetgulsun
Bugün TEOG
Sınavına girecek güzel çocuklar ve onların harika anneleri sakin olun .Her şey çok güzel olacak

matahari ‏@OncuKezban
Bugün teog sınavına giren öğrencilerin kapıda bekleyecek ebeveynlere de stressiz bir gün diliyorum. Benim yeğenimde girecek sınava çok stres

meltem ‏@MavcMeltem
Hayırlı Sabahlar Bugün TEOG sınavına girecek tüm öğrencilere başarılar dilerim.Allah zihin açıklığı versin inşallah.

Aciz_KuL ‏@Aciz_KuL_34
Günaydın güzel insanlar: ) teog sınavına girecek kardeşlerime Allah zihin açıklığı versin, yardım etsin: )

Sefa Yılmaz ‏@sefa_yilmaz
#teog sınavına giren tüm öğrencilere başarılar.

BEYZANUR YILMAZ ‏@mesutcanim
Bugün Teog sınavı var. Sınava giren herkes inşallah başarılı olur. Allah kurtarsın.#bugünteogvar

Yılmaz BABUTCU ‏@ybabutcu
Bugün TEOG sınavı var. Şimdi başlıyor. Allah sinava giren bütün çocuklarımızın yardımcısı olsun. SESSİZLİK LÜTFEN.

Esmerella ‏@minnakceycey1
Günaydın bugün teog varmış o zaman tüm kardeşlerime Allah zihin açıklığı versin

matahari ‏@OncuKezban
Bugün teog sınavına giren öğrencilerin kapıda bekleyecek ebeveynlere de stressiz bir gün diliyorum. Benim yeğenimde girecek sınava çok stres

Remziye Polat ‏@PolatRemziye
Bugün teog sınavında bütün kardeşlerimize başarılar diliyorum.Hiçbir sınav sizin kadar değerli değil unutmamak dileğiyle

Özge Göçer ‏@ozgegocer
Bugün teog var, öğrenciler sınavda, okulların önünden geçerken gürültü yapmamaya dikkat…

Hanife Arıcan ‏@28gul09
Bugün TEOG sınavına girecek tüm öğrencilere başarılar diliyorum, haklarında hayırlısı olsun….

 

 

Bir yorum bırakın