TEOG sonrası: Öğrenciler lise hedefleri için nasıl çalışmalı ?

0
1869

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından öğrenciler yeni sistem belirlenene kadar nasıl ders çalışmaları gerektiğini merak ediyorlar. Liseler öğrenci alımı için bir araya gelirken, MEB yeni sınav sistemi üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Gribilge.com olarak biz de yapılan açıklamalar doğrultusunda 8. sınıf öğrencilerini yönlendirmek istiyoruz.

TEOG’un yerine ne tür bir sınav yapılacak ?

TEOG’un yerine apaçık başka bir sınav gelmeyecek. Elbette bu demek değildir ki tüm öğrenciler 5’ten 8. sınıfa kadar kendi ders sınavları dışında sınava girmeyecekler. 8. sınıfta bir sınav yer alacak ancak bu sınavın notu ile öğrencinin o zamana kadarki başarısı (başarı ortalaması) lise tercihlerinde ve yerleştirmelerinde önemli bir yer tutacak. Bunun yanı sıra öğrencinin ilgi alanı da bu konuda belirleyici olacak.

Başbakan Yıldırım’ın yeni sistem sözlerini özetlersek: her yıl sonunda derslerdeki başarılarınızın ortalaması alınacak, 8. sınıfta ilginize göre bir sınava gireceksiniz ve bu kadar.

TEOG’un yerine geçecek sistemde sorular test mi olacak ?

Sistemde değişiklikle birlikte soru tipinin de değiştirilmesi planlanıyor. Başbakan Yıldırım’ın açıklamalarına göre test yerine açık uçlu soru sorulacak. Sosyal bilgiler, şunu anlat. Matematik, şu problemi çöz. A şıkkı, B şıkkı, C şıkkı yok gibi. Kısaca öğrenciler bir şıkkı seçmek yerine bir cevap yazacaklar.

Her lise kendi sınavını mı yapacak ?

Yine başbakanın açıklamalarından yola çıkarsak 8. sınıftaki sınav genel olacak yani liseler o sınavı kendilerine göre yapamayacaklar ancak başarılı liseler için ek sınav uygulaması olabilir. Elbette bu kesin değildir.

Özel liseler kendi sınavlarını mı yapacak ?

Özel liselerin ne tür bir yol izleyeceği belirsiz her okul kendi sınavını yapabilir veya hepsi aynı, tek bir sınav üzerinde anlaşabilirler.

 

O halde öğrenciler nasıl çalışmalı ?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da belirttiği gibi, öğrenciler TEOG’a hazırlanır gibi çalışmaya devam edebilirler. Nitekim TEOG kaldırılırsa da yerine hangi sistem gelirse gelsin öğrenciler aynı MEB müfredatından sorumlu olacaklar.

Yani kısaca sınıfta size öğretilen dersler sınavda karşınıza çıkacak. TEOG’da olduğu gibi test şeklinde olmasa da yazılı olarak öğrencilere sorulacak.

O halde öğrencilerin düzenli ve sistematik olarak çalışmaları ve neler olacağı konusunda kendilerini sıkıntıya düşürmemeleri gerekiyor. Yeni sistem her öğrenci için geçerli olacak bu nedenle derslerine iyi çalışıp güzel tekrar yapan öğrenciler yeni sistemde başarılı olacaktır.

Gardınızı düşürmeyin ve “Etkili Ders Çalışma Teknikleri” yazımıza göz atmayı unutmayın!

Bir yorum bırakın