TEOG sonrası sınavda test yerine açık uçlu sorular sorulacak

0
922

TEOG sonrası yeni sınav ile ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, planladıkları sistemde test yer alamayacağını belirtti. Yılmaz’a göre sınavlarda açık uçlu yazılı sorular yer alacak.

TEOG yerine 3 Alternatif

TEOG yerine düşünülen 3 sistem var:

  • Bunların ilki her lisenin kendi sınavını yapması
  • İkincisi soruların MEB tarafından sorulması ve sınavın okulda yapılmasıü
  • Üçüncüsü ise adrese göre liselere yerleştirme yapılması

MEB, Bakanlar Kurulunda alınacak karara göre TEOG yerine gelecek olan sınav sistemini belirleyecek ve öğrenciler bu üç sistemden birine göre Lise tercihi yapacaklar.

Bakan İsmet Yılmaz’ın açıklamaları: Öğrencinin stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak bir sistemi amaçlıyoruz

Siz bir sınavı sadece teste dönüştürürseniz bunun öğrenciler arasında yarışa dönüşmesini engelleyebilmek mümkün değil. 8. sınıftaki sınav için 6. sınıftan itibaren hazırlanılıyor. Hayatlarının gelişme döneminde biz öğrencileri adeta yarış atına çevirdik. Kendi evladım da ‘Baba ben dershaneye gitmeyecek miyim?’ diye sordu. Eğitim sistemi değişmiyor. Ölçme değerlendirme sisteminin sınav bölümünün nasıl daha az stressiz hale getirebiliriz. Nasıl okul dışı unsurların önemini azaltarak okulu ön plana çıkarabiliriz, bütün kaygımız bunlar.

Kaliteli bir eğitim ve fırsat eşitliği

Amacımız kaliteli bir eğitim vermek ve fırsat eşitliği. Soruları merkezden hazırlanmış bir sınav yapalım ki herkes aynı sınava girsin not şişirme oldu ithamından da kurtulalım. Bazı okullar notları şişiriyor eleştirileri vardı. Başarılı olan her çocuk her noktaya gidecek. Çalışma yaptık, bir tanesi her lisenin kendi sınavını yapması. İsteyen okullar başka okulların sınav sonuçlarını kullanabilecek. Bu olabilir. Fakat bunun da sakıncaları var. Sınavların çakışmayacağı bir takvim bulabilmek hemen hemen imkansız. Çok fazla soru hazırlanacağı için hatalı soru ihtimali fazla. Bir de her okul kendi sınavını yaptı, diyelim ki Van’da sınavı kazandı. Göç ettiğinde yeni okulu onu alacak mı, liseler arasında değerlendirme farklılığı olabilirdi.

Yeni sistem 1 ay içinde Bakanlar Kuruluna sunulacak

Öğretmenin değerini artıralım, okulun değerini artıralım. Okuldaki sınavların objektifliğini sağlayabilmek için soru bankası oluşturmak lazım. Yeni müfredata uygun bir soru bankası oluşturma çalışmasına başlamıştık. Her öğrenci okulda sınavına giriyor mu? Ölçme değerlendirme olmayan bir eğitim sistemi olmaz. Seviyeyi ölçmeden nasıl bileceksiniz. Bir soru bankası oluşturalım, soruları oradan siz seçin diyoruz. Yazılı olacak, klasik olacak, açık uçlu olacak. Çocuklar kendini ifade edebilmeli. Nitelikli okullar var. Sorular bakanlıkça merkezi olarak hazırlanacak. Sınavlar okullarda yapılacak. Sınavlar okullardaki yazılıların yerine geçecek. Ortaokul mezuniyet ortalamasına göre yerleştirilebilir.

Üniversite sınavları da tek hafta sonunda yapılacak

Üniversite sınavında cumartesi başlasın pazar öğle bitsin istiyoruz. Tek sınav bu yıl uygulanacak ve 18 çeşit puandan 4 türe düşecek. Bu puanlara göre öğrenciler yerleşecek. Bu sınavda da Türkçe ve matematik ağırlıklı olacak. Servisle ilgili mafyavari yaklaşımların bundan böyle olmayacağını söylemek isterim. Öğrenciyi belli saatten önce okula bırakmak yasak.

Bir yorum bırakın