TEOG sonrası son durum ne ? MEB’den TEOG açıklaması

0
1184

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavının kaldırılmasının ardından, özellikle 8. sınıf öğrencileri ve veliler yeni sınav sistemine ilişkin resmi açıklamayı bekliyorlar. TEOG yerine gelecek gelecek yeni sistem hakkında pek çok bilgi dolaşırken, Milli Eğitim Bakanı Yılmaz konu ile ilgili olarak açıklamada bulundu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “TEOG çalışması tamamlanınca önce Bakanlar Kurulu sonra milletvekillerine sunulacak. En kısa sürede tamamlamak için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kısaca şuan için TEOG sonrası kesinlik kazanmış değil. Yine bakanın daha önceki açıklamalarına bakarak öğrencilerin stres yapmamasını ve çalışmalarına TEOG’da olduğu gibi devam etmelerini tavsiye etmekteyiz. Nitekim sınav sistemi değişse de müfredatta genel bir değişiklik bulunmamakta.

TEOG’un yerine gelen sistemde neler yer alacak ?

  • Test değil açık uçlu sorular sorulacak
  • Sınavlar normal okul sınavları gibi olacak ancak merkezi soru havuzundan seçilecek yani her öğrenci aynı soruları çözecek.
  • 5 veya 10’luk bir başarı dilimine giren öğrencilere liselerin özel sınav düzenlemesi sözkonusu ancak bu konuda geçerli bir açıklama yapılmadı.
  • TEOG’un yerine gelen sistem çok yakında kesin olarak açıklanacak

Gribilge.com TEOG haber ve yeniliklerini kategori sayfasından takip edebilirsiniz: http://www.gribilge.com/egitim/sinav/teog/

Bir yorum bırakın