TEOG yerine hangi sistem gelecek ? Liselere geçiş nasıl yapılacak ?

0
961

TEOG sınavı kaldırıldı. Özellikle 8. sınıfta okuyan öğrenciler sınavın yerine ne tür bir sistem getirileceğini merak ediyorlar. Yıl sonunda lise tercihleri başlayacak MEB, TEOG yerine uygulanacak olan yeni sistemi tamamen açıklamış değil.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni sistem ile ilgili soruları şu şekilde cevaplamıştı: “Tüm velilerimizden istirhamım şu ki; evlatlarınız evladımız; kafalarında en ufacık bir soru dahi olmasın. Kendilerini kaygıya, sıkıntıya düşürecek hiçbir şey olmayacaktır”

Not: Yeni sistemin detayları önümüzdeki 1 ay içerisinde kesin olarak belirlenecek ve öğrenciler bu sisteme göre çalışmalarına devam edebilecekler.

TEOG’un yerine “ne” gelecek ?

İsmet Yılmaz açıklamalarına şu şekilde devam etti. “Her okul kendisi sınav yapsın diyen var. Herkesin mahallesindeki okula alın, diyenler bulunuyor. Eskiden de öyleydi. Ankara Fen, İstanbul Erkek, Kabataş lisesi gibi okullara girebilmek için her iki matematik ve Türkçenizin 5 olması gerekiyor. Eğitim uzmanı diyor ki 85’in üzerinde olanlar girsin. Kimisi de diyor ki, açık uçlu soru sorun. Sınavı yapacak öğretmen bir başkası olacak, okuyacak kişi başkası olacak. Ancak sonuçta öğrencinin ne cevap verdiğini ailesine de gönderin ki o da bilsin. Bu da bir başka alternatif.”

Milliyet gazetesi websitesinde yer alan habere göre TEOG’un yerine Performans Belirleme Sınavı’nın getirilmesi öngörülüyor.

Performans Belirleme Sınavı Nedir ?

Performans belirleme sınavı sistemine göre öğrenciler 5-12 sınıflar arasında sınava katılacaklar. En başarılı yüzde 5lik dilim için merkezi sistem yapılacak, geri kalan %95 ise tercihine göre lise öğrenimine başlayacak.

En başarılı %5 için merkezi sınav devam

En başarılı yüzde 5’lik dilim için merkezi sınav yapılmaya devam edilecek. Yüzde 95’lik kısım ise düz lise, imam hatip, meslek teknik liseleri arasında tercihine göre eğitim alacak.

TEOG, liseye yerleştirmek için değil okul, öğretmen ve yöneticilerin performansı ölçmek için devam edecek. İsmi TEOG olmayacak. Performans belirleme sınavı olacak. Yerleştirmede kullanılmayacak. Performans ölçme sistemi 5-12’inci sınıf arasında gerçekleştirilecek. Böylelikle öğrencinin akademi, sosyal, sportif, sanatsal tüm becerileri takip edilebilecek.

Yüzde 5 sınavla belirlenecek

Yüzde 5’lik başarı diliminde, merkezi sınava girecek öğrenciler okul başarısı ve diğer yetenek kriterlere göre, öğretmenler kurulunun önerisiyle seçilecek.

Bu öğrenciler başarı puanlarına göre ve tercihlerine göre okullarına yerleştirilecek.

Yüzde 95’lik dilim içinde kalan hem başarılı hem orta başarılı öğrenciler bir arada olacak ve motivasyon artacak.

Fen-Sosyal Bilimler ve Spor-Güzel Sanatlar Liseleri dışında tüm öğrenciler adrese dayalı sistemle evine en yakın okula kayıt yaptıracak

Büyükşehirlerde, ihtiyaca göre düz(genel), imam hatip ve meslek lisesi sayısı artırılacak.

Kaynak

 

 

Bir yorum bırakın