TEOG yerine yeni sistem: Mahalli Yerleştirme Sistemi

0
788

Milli Eğitim Bakanlığı uzun bekleyişin ardından TEOG’un yerine getirilecek olan Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı yerine, öğrencilerin adreslerine en yakın okula yerleştirileceği ‘sınavsız mahalli yerleştirme sistemine geçileceğini’ açıkladı.

Nitelikli okullar için merkezi sınav yapılacak

Sistemde yer alan okullara sınavsız girilebilecek ancak %10’luk bir kısım bu okullara girebilecek. Nitelikli okullar genellikle çoğu öğrencinin girmek istediği liseler olacak.

Yılmaz, liseye geçiş sürecinde ‘nitelikli okulları hedefleyen’ öğrenciler için ise bir de merkezi sınav yapılacağını söyledi.

Yeni sistemde, öğrencilerin yüzde 90’ı adreslerine yakın okullara yerleştirilecek. Kalan yüzde 10 için ‘isteyen 8’inci sınıf öğrencilerinin’ gireceği, merkezi bir sınav sistemi hazırlandı. Bu sınav, Mayıs ayında belirlenecek bazı ‘nitelikli okulları’ kapsayacak.

“Velilerimiz çocuklarını bu sınava ister yönlendirir isterse de yönlendirmez. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değildir.”

‘İsteğe bağlı’ merkezi sınav nasıl yapılacak?

TEOG yerine getirilen sistemde %10’luk nitelikli liselere girişte merkezi sınav gerçekleştirilecek. Bu sınavın detayları ise şu şekilde:

  • Sınav özel ve sayısal iki bölümden, tek oturumdan oluşacak
  • Sorular çoktan seçmeli (test) olacak
  • Haziran ayının ilk hafta sonunda sınav yapılacak (yılda 1 sınav)
  • Sınav sonuçları aynı ay içinde açıklanacak.
  • 60 soruluk sınav, 90 dakika sürecek
  • Öğrenciler sınava girince 5 tercih yapabilecek
  • 6,7 ve 8’inci sınıfların müfredatından sorular oluşturacak ancak konular 8’inci sınıf ağırlıklı olacak.

Yeni sistemde, bütün liselerin ‘fen lisesi ayarına, sosyal bilimler ayarına ve proje okulları ayarına’ çıkarılması hedeflenecek.
Adres bölgelerindeki liselere farklı akademik düzeyler, farklı ilgi ve birikimdeki öğrenciler gelecek. Akademik çeşitlilik sağlanacak ve bu, okulun başarı seviyesini yükseltecek.

Bir yorum bırakın