TEOG’la Özel Okul Kayıtları Devlet Okullarından Önce Alınacak

0
1295

TEOG sisteminde yaşanan karışıklığın önüne geçilmesi için Özel Okul kayıtları bu yıl erkenden alınmaya başlanacak. Geçen yıl öğrenciler hem kolejlere ön kayıt yaptırıp, hem de devlet lisesi için tercih yapma hakkına sahipken, bu yıl farklı sistem uygulanacak. Özel okula kesin kayıt yaptıranlar devlet okulu için tercih yapamayacak.

Devlet ve Özel Okullar için kayıt tarihler:

  • Devlet liseleri için tercihler 6-16 Temmuz’da yapılacak
  • Özel okul kayıtları 24 Haziran-10 Temmuz arasında yapılacak.

Bu durumda birçok kararsız velinin olabileceği tartışılırken, eğitimcilere göre bu dönemde yüksek puan alan öğrenciler özel okulda kesin kararlı ise kayıt işlemlerini bitirecek. Bu adaylar devlet lisesi için tercih dönemini bekleyebilir. Nakil dönemi olan 17-21 Ağustos arasında yerleştiği okuldan memnun olmayanlar şansını başka bir okulda deneyebilecek.

Veliler için zorlu süreç başlıyor:
Bu durumda veliler TEOG yerleştirme puanları ilan edildikten sonra, özel okulların kayıt dönemi olan 24 Haziran-10 Temmuz tarihinden önce okuldan okula koşarak, çocuğunun puanlarını hesaplatacak ve istediği koleje yerleşme şansını öğrenecek. Öte yandan öğrencilerin de 29-30 Nisan’da yapılacak ikinci dönem TEOG ortak sınavlarında da hedefe göre testlere ağırlık vermesi başarılarını arttıracak. YEP ile öğrenci alacak okullara girmek isteyenler 6 dersin hepsinden sorumlu olacak, bu nedenle testleri önemsememe gibi bir şansları yok. 4 dersle öğrenci alacak okullarda da farklı uygulamalar görülecek. Çünkü yabancı özel okulların hepsi Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersini dikkate alacak, fakat dördüncü dersler aynı olmayacak.

Bir yorum bırakın