Teröre Destek Veren Vakıf Üniversiteleri Kapatılabilecek

0
1244

YÖK’ün Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı güncellendi. Güncellenen taslakta terör maddesi aynı şekilde devam ediyor. Bir yöneticisi teröre destek verirse, Vakıf Üniversitesi kapatılabilecek.

Özellikle vakıf üniversitelerinin rektörleri kaygılarını dile getirirken, taslağın Anayasa’ya aykırı olduğunu, net ifadelerin bulunmadığını, üniversitelerin kapatılma ve el konulma tehdidi ile karşı karşıya kalacağını dile getirdi.

Taslakta yapılan değişiklikler:

İlk taslakta “vakıf üniversitelerinin faaliyet izninin geçici durdurulması” 1 ile 3 yıl olarak belirtilirken, güncellenen taslakta bu süre 1 yıl oldu. Taslakta, kurumun garantör devlet üniversitesine devredilebileceğine de yer verildi. İlk halindeki “vakıf yükseköğretim kurumunun ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı eylemlerin odağı haline gelmesi” ifadesi, “vakıf yükseköğretim kurumu yöneticilerinin ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı eylemleri doğrudan işlemesi veya bu tür eylemleri açıkça ve zımnen desteklemesi durumunda üniversitenin faaliyet izni kaldırılması” olarak düzenlendi. Eğitime devam edemeyen vakıf üniversitelerinindevlet üniversitesine devredilmesiyle öğrencilerin öğrenim ücretlerinde azalmaya gidilebilecek. Faaliyet iznikaldırılan kurumun malları, nakdi hakları devrolunan üniversiteye geçmeyecek ancak kullanılabilecek.

burs kredi ödemeleri

Rektörlerin Taslak Hakkındaki Yorumları:

Prof. Dr. Tahsin Yeşildere (Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı): Yeni taslakta bazı kelime değişiklikleri var. Neden yaptıkları anlaşılmıyor. Vakıf üniversitelerinin kapatılma imkânı aynı şekilde devam ediyor.

Prof. Dr. Ahmet Sınav (Sanko Üniversitesi Rektörü): Taslağın son halini olumlu buluyorum. Eksikleri zamanla giderilir.

Prof. Dr. Şahin Karasar (Maltepe Üniversitesi Rektörü): YÖK, vakıf üniversitelerinin problemlerine iyi niyetli yaklaşıyor. Bu yönetmeliğin endişe yaratacak bir düzenleme olmadığını düşünüyorum.

Prof. Dr. Tankut Yalçınöz (Mevlana Üniversitesi Rektörü): Taslakta belirtilen hususlar bir üniversitenin; akademik birim, program, proje ve konu bazlı denetime tabi olması zorunluluğunu ortaya koyarak, bilimsel özerkliliğini etkileyebilecek.

Kaynak

Bir yorum bırakın