Tıp Fakültesi Birincisi Akademisyenleri ve Sistemi Eleştirdi

0
1081

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 43. dönem mezuniyet törenine, bölüm birincisi olan Berrak Taş’ın konuşması damga vurdu. Berrak Taş, aşağıda yer verdiğimiz konuşmasında akademisyenlerin yetersizliğinden, sistemin tıp öğrencilerini yanlış alanlara yönelttiğinden bahsetti.

“İsteyerek, istemeyerek öğrenci eğitimine yetişemeyen yetemeyen akademisyenlerimiz” diye konuşmaya başlayan Taş, şöyle devam etti:

İnsanların en temel haklarından biri olan herkese eşit, nitelikli ve ücretsiz verilmesi gereken sağlık hizmetini, ettikleri yemine sadık kalarak yerine getiren hekimlerimizin sorgulanmaları hangimizin dileği sorarım? Bizler mesleğiyle yaşayan insanlar olarak özsaygısını ve insan sevgisini yitirmemiş bireyler olarak uzanan bütün elleri tutacağız. 6 yılın sonunda sesimizi duyurabilme fırsatı bulmuşken koruyucu hekimliğin hiçe sayıldığı günümüzde bizler kendimizi uzman olmak zorunda hissediyor ve zamanımızı TUS kitapları arasında boğularak geçiriyoruz. Hekimlik sanatını en iyi şekilde icra edebilmemiz için tabii ki sonda da takacağız, kan da alacağız, mide de yıkayacağız. Ama hasta takip etmek yerine günlerimizi tıbbi sekreterlik yaparak, arşiv düzenleyerek, hastalara onay formu imzalatarak, doktor-hemşire- personel üçgeninde kendimize yer bulmaya çalışacağız. Şairin dediği gibi yaşamayı öyle ciddiye alacağız ki yüzünü bile görmediğimiz insanlar için çalışacağız.

tıp mühendisliği

Bir yorum bırakın