Tıp ve Hukuk Fakültesi Kontenjanları Azaldı

0
1925

2015 Üniversite kontenjanları ve ÖSYS kılavuzu yayınlandı. Tıp ve Hukuk fakültelerinin öğrenci alımlarında nispeten önemli bir düşüş göze çarpıyor. 

İstanbul, Ankara, Marmara ve Selçuk gibi üniversitelerin hukuk ve tıp fakültelerinin kontenjanları, bir önceki yıla göre düşüş gösterdi. İstanbul ve Ankara Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi geçen yıl 800 öğrenci alırken, bu yıl kontenjanı 650’ye düştü. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kontenjanının 500’den 400’e; Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kontenjanının ise 400’den 300’e düştü. Tıp fakültelerinin kontenjanı, hukuk fakültelerinin kontenjanına göre daha az düşüş gösterdi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi geçen yıl 369 öğrenci alırken, bu yıl 328 öğrenci alacak. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nin kontenjanı ise geçen sene 498 iken, bu yıl 462’de kaldı.

Tıp ve Hukuk Fakültelerine Girişte 2015 Başarı Sıralaması Tabanı

  1. Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına yerleştirme işlemlerinde Tıp Programlarına başarı sırası en düşük 40 bininci (40.000) sırada olan, Hukuk programlarına ise başarı sırası en düşük 150 bininci (150.000) sırada olan adayların yerleştirme işlemine alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilmesine,

 

Geçen yıl devlet üniversitelerinin lisans bölümlerine yaklaşık 338 bin kontenjan ayrıldı, bu yıl ayrılan kontenjan 329 bin. Lisans bölümlerinde aslan payına sahip olan devlet üniversiteleri, kontenjanlarını geçen yıla göre 10 bin düşürdü. Vakıfların lisans kontenjanı fazla oynamadı, yaklaşık 80 bin öğrenci alacaklar. KKTC’nin lisans kontenjanı bir miktar yükseldi, 8 binden 14 bine çıktı. Bu yıl Türkiye genelinde lisans bölümlerine 423 bin aday alınacak.

tıp fakültesi

Asıl değişim, vakıf üniversitelerinin lisans, yani iki yıllık programlarında oldu. Vakıf üniversitelerinin iki yıllık kontenjanı, 59 binden 74 bine yükseldi. Bu yıl, kontenjanlardaki en büyük artış burada oldu. Devletteki iki yıllıkların kontenjanı değişmedi, bu yıl da 302 bin öğrenci alacaklar. KKTC’nin iki yıllıklarında sadece bin kontenjan artış göze çarpıyor. Türkiye genelinde lisans programlarına 380 aday alınacak.

SADIK GÜLTEKİN – Vatan Gazetesi

Bir yorum bırakın