TÜBİTAK Yurtdışı Doktora Sonrası Bursu

0
1635

Doktorasını ya da Tıbbi Bilimlerde doktora ya da uzmanlığını almış yurt dışında araştırmalar yapacak olan bilim insanlarını desteklemek üzere burs verilir.

Amaç: nuh Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında doktorasını ya da Tıbbi Bilimlerde doktora veya uzmanlığını almış ve yurt dışında araştırmalar yapacak olan bilim insanlarını desteklemektedir.

Burs Miktarı:

Aylık burs miktarı Avrupa ülkeleri için en fazla 1.900 Avro, Diğer ülkeler için en çok 2.500 Amerikan doları olup, araştırmanın yapılacağı yöredeki yaşam giderleri göz önünde bulundurularak saptanır.Ödemeler üçer aylık dönemlerde yurt içinde veya yurt dışında yapılır. Gidiş-dönüş yol giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanır.

Başvuru için tıklayınız.

BAŞVURU KOŞULLARI

 1. T.C. Vatandaşı olmak
 2. Doktora veya tıpta uzmanlık derecesini almış olmak, ya da doktora tez sınavında başarılı olduğunu belgelendirmek
 3. Planlanan çalışmada kullanılacak yabancı dili araştırmayı yürütecek düzeyde bildiğini belgelendirmek
 4. Araştırmanın yürütüleceği kuruluşça davet edilmiş olmak
 5. YÖK, TÜBİTAK ve diğer kamu kurumlarının yurt dışı araştırma burslarının herhangi birinden son üç yıl içinde toplamda 12 aydan fazla süreyle yararlanmamış olmak
 6. Doktorasını yurt dışında yapanlar için YÖK’ten denklik belgesi almış olmak

TÜBİTAK’ın herhangi bir araştırma projesinde yürütücü olarak görev yapanlar projeleri sonuçlanmadan bu programdan yararlanamaz. TÜBİTAK’ın herhangi bir araştırma projesinde araştırmacı olarak çalışanlar ise proje yürütücüsünün yazılı izni olmadan programa başvuramaz.

TÜBİTAK Başkanlık Birimlerinde görev yapanlar bu programa başvuramazlar.

BAŞVURU DÖNEMİ SON BAŞVURU TARİHİ
I. Dönem : 28 Şubat 2013
II. Dönem : 27 Eylül 2013

 

2013 Yılı 1. Döneminde Program Koşullarında Yapılan Değişiklikler

 1. Dil belgesi ile ilgili değişiklikler:
  1. Yabancı Dil belgesi olarak sunulan ÜDS, KPDS, TOEFL, IELTS sınavları için yıl sınırı şartı kaldırılmıştır.
  2. Ayrıca yurt dışından adaya davet gönderen kurumun adayın dil bilgisinin yeterli olduğuna dair yazı göndermesi halinde, bu belge yabancı dil belgesi yerine kullanılabilecektir.
 2. 2013 yılı için destek miktarları en fazla 2.500 USD veya 1.900 EUR’ya yükseltilmiştir. Ayrıca bursiyerin eşi varsa ve birlikte yurt dışına gidilecekse eşi içinde uçak bileti desteğiverilecektir.
 3. YÖK yurt dışı araştırma bursundan son üç yıl içerisinde faydalanmamış olmak şartı değiştirilmiştir.

Bir yorum bırakın