Tüm Memurlara Rotasyon (Yer Değişimi) Bilgilendirmesi

0
1143

Son dönemde devlet memurları kanununda yapılacak değişiklikle tüm memurlara rotasyon getirilmesi planlanıyor. Henüz kesin olarak karar alınmadı. Bunun anlamına konumuzda değineceğiz.

Tüm memurlara rotasyon ile

Memurlar her 3 yılda 1 kez tayin edilecek (yer değiştirme) -şuan için bu sistem polis ve askerlere uygulanıyor –

Uygulama ile amaçlanan: Doğu ve Güneydoğu gibi personel konusunda yetersizliğin yaşandığı bölgelerin açığını karşılamak.

Uygulamaya başlanması halinde tüm memurlar 3 yılda bir yer değiştirecek. Bu durum memurların yanında ailelerini de olumsuz etkileyecektir.

Bakanın açıklaması:

Bakan Çelik, “Ülkemiz 781 bin kilometrekaredir. Kamuda çalışmayı benimseyenlerin, bir ayrım yapmaksızın Türkiye’nin dört bir tarafında da hizmet etmeleri gerekiyor. Böyle bir yaklaşım sergilenirse hem kamu çalışanlarının birikimlerinin vatandaşlarımıza aktarılması hem gidilen yerde yeni bir heyecanla işe başlanması hem de verimsizlik söz konusu ise bu değişiklik ile onun gözden geçirilmesi mümkün olur. Çakılı kadro gibi memurların aynı ilde 15-20 yıl hizmet etmeleri verimi düşürüyor. Heyecanı ortadan kaldırıyor. Belli bölgeler sürgün yeri gibi algılanıyor. Bunlar doğru yaklaşımlar değildir. Kamu çalışanı kamu çalışanıdır” şeklindeki açıklamasıyla rotasyon yapacaklarını belirtmiştir. Rotasyon uygulamasıyla ilgili talimatın bizzat Başbakan tarafından verildiği söyleniyor.

girişimcilik

Bir yorum bırakın