Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kurulacak

0
1176

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulacağını belirtirken, üniversitenin İstanbul-Kocaeli arasında Bilişim Vadisinin yakınlarında yer alacağını açıkladı.
Üniversitenin kurulmasına ilişkin detayların görüşülmesi, bilim ve eğitim alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Türkiye’de bulunan Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanı Hakubun Shimomura, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık’ı ziyaret etti.
Bakanlıkta gerçekleşen görüşmede, bilim ve teknoloji alanında iki ülke ilişkilerinin daha da ileri götürülmesi kararlaştırıldı.
Görüşmede, gelecek yıllardan birinin, “Türk-Japon Bilim Yılı” ilan edilmesi için prensip kararı alınırken, TÜBİTAK ile Japon Bilim Teşvik Kurumu’nun ortak çalışması kararlaştırıldı.

universiteler
Işık, şunları kaydetti:
“Bilim ve teknoloji alanında güzel bir üniversitenin kurulması çabasındayız. Müfredatın hazırlanması ve öğretim üyelerinin belirlenmesi çalışmalarımız sürüyor. Kısa zamanda çalışmalarımızı bitirmek istiyoruz. Üniversite kurulduğunda öğrenci ve öğretim üyesi değişimleri gibi pek çok çalışmayı gerçekleştireceğiz. İki ülke arasındaki ilişkiler çok daha gelişecek.”

Hangi Bölümler Yer Alacak ?
Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde nükleer mühendislik başta olmak üzere elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojileri ve bilgisayar mühendisliği, uygulamalı fizik, mekanik mühendisliği, moleküler biyoloji, kimya, matematik, astronomi gibi bölümlerin bulunması planlanıyor.

Bir yorum bırakın