Türkiye’deki Ücretli Öğretmen Sayısı ve 2015 Öğretmen Ataması

0
1500

Türkiye’de MEB’e bağlı olarak görev yapan 900 bin öğretmenin 55 bini öğretmenlerden oluşuyor. MEB öğretmen sayısının yeterli olmadığı zamanlar il milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla ücretli öğretmen alımı yapıyor. 

Ücretli öğretmenlerin maaşları 300 – 1.450 tl arasında değişebiliyor.

Öğretmen adayları ise açığı bu şekilde kapatmak yerine 2015 yılında şubat ayında atama yapılmasını istiyorlar. Nabi Avcı daha önce yaptığı açıklamada şubat ayında kesinlikle atama yapılmayacağını belirtmişti.
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan: Öğretmenlik, nitelikleri kanunla tanımlanmış profesyonel bir meslektir. Nasıl ki hukuk fakültesi mezunu olmadan avukat olunamayacağı gibi eğitim fakültesini bitirmeden, pedagojik formasyon almadan öğretmen olunamaz. Ücretli öğretmenlik, bilime göre yanlış bir uygulama. Türkiye genelinde yetişmiş insan varken MEB’in onları değil de başkalarını ataması çok yanlış diye düşünüyorum. İnsanları boğaz tokluğuna çalıştırmak tamamen günü kurtarmak ve yalnızca oradaki çocuğu oyalamaktır. Arada öğretmenin bir mazereti olabilir, geçici bir süre için öğretmenler ücretli çalıştırılabilir. Ancak bu durumda MEB, kendi merkez teşkilatında çalışan öğretmenleri görevlendirebilir. Ya da şu anda atama bekleyen öğretmenler ders verebilir. Her ilde yüzlerce atama bekleyen öğretmen var. Ücretli öğretmenlik uygulamasına velilerin is-yan etmesi lazım. Çocuğunu pedagojik formasyon almamış ya da eğitim fakültesinden mezun olmamış birine nasıl emanet edecekler?

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
Şubatta atama yapılmalı: 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Türkiye’de geçen yıl 64 bin ücretli öğretmen görev yaptı. Bu yıl sayı 50-60 bin aralığında. Sınıf öğretmenliğinden matematik öğretmenliğine kadar her branşta ücretli öğretmenler görev yapıyor. TEOG kapsamında çocuklar din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük, matematik ve Türkçe olmak üzere altı dersten sınava girdiği için MEB, en çok bu alanlarda öğretmen ihtiyacını giderme yolunu seçiyor. Ancak bu branşlarda öğretmen açığı hala giderilmiş değil.
Bölgesel olarak bazı yerlerde sınıf öğretmeni açığı var. Sınıf öğretmeni olmadan eğitim öğretim olmaz. Bizim hesaplarımıza göre norm kadro değerlendirildiğinde 126 bin civarında öğretmen açığı bulunuyor. OECD ülkelerinin ortalamasına göre de 200 binin üzerinde öğretmen açığı var. Bugün ücretli öğretmenler, ders saati başına 9 TL alıyor.
Türkiye’nin bazı bölgelerinde eğitim fakültesi mezunu ya da üniversite mezunları olmadığı için 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunlarıyla dersler işleniyor. Tamamen pedagojik formasyondan uzak, branşla ilgisi olmayanlar, derslere girebiliyorlar. Veterinerlik, ziraat mühendisliği gibi bölümlerden mezun olanlar ücretli öğretmenlik yapabiliyor. Bu uygulamayla sağlıklı bir eğitim mümkün olmaz. Türkiye’de 300 bin atama bekleyen öğretmen var. Şubat 2015’te bir atama yapılmalı.
Kaynak Milliyet

Bir yorum bırakın