Türkiye’deki Yabancı Öğrenci Sayısı Hızla Artıyor

0
1535

Türkiye’de bulunan uluslarası öğrenci sayısı hızla artarken bu sayının 2018 yılında 100 bine ulaşması bekleniyor.

Kalkınma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kalkınma Araştırmaları Merkezinin Türkiye’deki uluslararası öğrencileri içeren “Yükseköğretimin Uluslararasılaşması Çerçevesinde Türk Üniversitelerinin Uluslararası Öğrenciler İçin Çekim Merkezi Haline Getirilmesi” konulu Uluslararası Öğrenci Araştırma Projesi Raporu tamamlandı.
Uluslararası öğrenciler konusunda uzman 29 kuruluştan 100’e yakın kişinin katkısıyla hazırlanan raporda, yükseköğretim küresel anlamda incelenirken, Türkiye’nin mevcut durumu hakkında da bilgi verildi.
Türkiye’ye daha fazla uluslararası öğrenci çekmek amacıyla atılması gereken adımların değerlendirildiği raporda, dünyadaki uluslararası öğrenci sayısının 1970’li yıllardan bu yana 800 binden 4,5 milyona ulaştığı, 2020 yılında ise öğrenci sayısının 8 milyona, uluslararası öğrencilerin oluşturduğu pazarın da yaklaşık 300 milyar dolara yükselmesinin beklendiği kaydedildi.

yabancı öğrenci sayıları
Türkiye için 2018 hedefi 100 bin öğrenci
Raporda, Türkiye’de 1992-1993 eğitim-öğretim yılında başlatılan Büyük Öğrenci Projesi ile uluslararası öğrenciler konusunda önemli gelişmeler yaşandığı belirtildi.
Ülkedeki uluslararası öğrenci sayısının 2000’li yılların başlarından bu yana 10 binden 50 bin seviyesine yaklaştığı ifade edilen raporda, şu bilgilere yer verildi:
“2013-2014 dönemi itibarıyla Türkiye’nin uluslararası öğrenci sayısı 48 bin 183 olup dünya pazarındaki payı yüzde 0,9’dur. Onuncu Kalkınma Planı ile 2018 yılı sonunda Türkiye’nin küresel uluslararası öğrencipazarındaki payının yüzde 1,5’e, toplam uluslararası öğrenci sayısının 100 bine ulaşması hedeflenmekte. Son yıllarda özellikle Türkiye bursları ile artmakta olan uluslararası öğrenci sayısının önümüzdeki dönemlerde de aynı hızla artırılması planlanmakta.”
Yabancı Öğrenciler Devlet Üniversitelerini Tercih Ediyor:
Rapora göre, 2013-2014 akademik yılı itibarıyla, Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrencilerin yüzde 80’i devlet üniversitelerinde, yüzde 20’si vakıf üniversitelerinde öğrenimlerini sürdürüyor.
Vakıf üniversiteleri toplam uluslararası öğrenci pazarından devlet üniversitelerine oranla daha az pay alıyor. Öğrenim gördükleri iller bakımından değerlendirildiğinde uluslararası öğrencilerin yaklaşık yüzde 60’ı İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Erzurum’daki üniversitelerde bulunuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir yorum bırakın