TUS ve DUS Soruları İçin ÖSYM’ye Dava Açıldı

0
1285

Torba kanunda yapılan değişiklik sonrası, ÖSYM sınav sorularının yayınlanmasını bilgi edinme hakkı kapsamından çıkartmıştı. Sınavlara itirazın ve adayların çözdükleri soruları görmesini engelleyen bu yeni karar, ÖSYM’ye karşı bir çok daha açılmasına neden oluyor. 

7-8 Eylül’de yapılan Diş Hekimliğinde Uzmanlığa Giriş Sınavı (DUS) ve Tıpta Uzmanlığa Giriş Sınavı (TUS) sorularının yayınlanmaması nedeniyle bir çok doktor ÖSYM’ye dava açmış bulunmakta.

Soruların yayınlanmaması haksızlık:

Bu nedenle halen Ankara 10’uncu İdare Mahkemesi’nde soru kitapçıklarının verilmemesiyle ilgili açılmış davalar bulunuyor. TUSDATA TUS Hazırlık Merkezleri Yetkilisi Dr. Cevat Şimşek de açıklanmayan soru kitapçıklarının haksızlığa neden olduğunu söyledi.

Soruları görmek herkesin hakkı:

ösym logoHerkesin hesaplamadaki yerini görmesinin hakkı olduğunu belirten Şimşek şöyle devam etti: “Soruların açıklanmaması ÖSYM‘nin kendi ayıbını örtme çabasıdır. 1’inci ile 100’üncü arasında sadece iki puan farkın söz konusu olduğu sınavlardan bahsediyoruz. Böyle bir durumda herkes yerini görmek isteyecektir. Bu yolla insanların hak aramasının önü kapatılıyor. Sınavdan sonra itiraz hakkı elinden alınmış olunuyor. Benim hakkım bu değil, soruları görmeden nasıl haksızlık olduğunu iddia edeceksiniz. Bunun için bu yanlıştan vazgeçilmesi gerekir.”

ÖSYM, sınavlara itiraz yolunu kapatıyor mu ?

Adayların puan ve sıralamalarını internet sitesinden paylaşan ÖSYM, doğru ve yanlış yanıtların kontrolü için her adaya ait optik sınav kağıdını internette yayınlamıştı. Ancak kitapçıklar paylaşılmadığı için, adayların itiraz yolunun fiilen kapatıldığı iddiası da gündeme getirilmişti.

Bir yorum bırakın