Twitter Ceo’sundan, Gezi Parkı Direnişinde Twitter’in Yeri Açıklaması

0
1268

Twitter’in üst yöneticilerinden Dick Costolo, gezi parkı direnişi ve bu direniş süresince twitter’in konumu hakkında konuştu. Costolo twitteri “kamusal bir şehir meydanı“na benzetti. Twitter’in görüşünü söylemek isteyen herkese açık olduğunu ve yorumlara hiçbir türlü engel koyulmadığını belirtti.

Burada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Twitter denilen bir bela var” sözlerinin hatırlatılması üzerine Costolo, Erdoğan’ın yorumlarından haberdar olduğunu ifade etti.

Costolo, Türkiye’deki olayları gözlemlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Açık kamusal bir platformun bulunmasının güzelliği, etrafınızdaki herkesin ne düşündüğünüzü görmesi ve duymasını sağlaması. Bu bir kamusal şehir meydanıdır. Biz, olaylara yorum eklemiyoruz, ‘şuna inanıyorsanız bizim platformumuzu kullanamazsınız’ demiyoruz. Siz bu platformu neye inandığınızı söylemek için kullanabilirsiniz. Türkiye’deki halkın yaptığı ve Türkiye’deki olaylar konusunda diğer yerlerdeki insanların yaptığı da bu. Platformu bunun için (ifade için) kullanıyorlar. Platformun kendisinin bu tür konulara yönelik bir bakış açısı yoktur, insanların kendi bakış açılarını belirtmek için kullandığı bir araçtır.”

biber gazı gezi parkı

Costolo, Twitter’ın siyasi konuşmalar, söylemler için de kullanıldığını sözlerine ekledi.

Bir yorum bırakın