Twitter Engeli Ne Zaman Kaldırılacak ?

0
1408

20 Mart 2014′te erişime engellenen Twitter yasağına mahkemeden durdurma kararı gelmesiyle gözler TİB’e çevrildi. Karar Bölge İdare Mahkemesi tarafından onanırsa, Twitter yasağı kaldırılacak. Başbakan yardımcısı Emrullah İşler’e göre engelin kaldırılması 3-4 günü bulabilir.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Twitter’in Türkiye’de birkaç güne kadar kullanıma açılabileceğini bildirdi.

bkz: Twitter Yasağına Mahkemeden Durdurma Kararı

Başbakan Yardımcısı İşler, bir televziyon kanalında yaptığı açıklamada, Twitter ile ilgili idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirterek, “TİB Başkanlığının bu karara karşı bir üst mahkeme olarak Bölge İdare Mahkemesine itiraz hakkı bulunuyor. Bu sürecin nasıl olacağını göreceğiz. Mahkeme kararının henüz tebliğ edilmediğini biliyorum. Bölge idare mahkemesi bu kararı onaylarsa, erişimin engellenmesini kaldırın kararı verirse TİB Başkanlığı bunu uygulamak zorunda. Bununda bir süresi var,bir ay içinde uygulanması gerekir. O zamana kadar kalmayacağı kanatindeyim. Bendeki bilgiler Twitter’ın TİB’in taleplerini yerine getirdiği, bir iki husus kaldığı, o husus da gerçekleştikten sonra birkaç gün içerisinde Twitter’in tamamen açılacağı yönünde” dedi.

twitter logosu

Twitter’ı muhatap alabilmeleri için öncelikle Türkiye’de ofisi olması gerektiğini belirten İşler, “Bizim Twitter ile muhatap olmamız lazım. Bu engellemeden sonra onlar da hemen bir avukatla görüşerek avukatlarını Ankara’ya gönderdiler ve biz kendi taleplerimizi ilettik. Şimdi Twitter’ın Türkiye’ye karşı bir çifte standardı var. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok. Öncelikle Türkiye bir üçüncü dünya ülkesi değil. Bir muz cumhuriyeti değil. Türkiye dünyanın 16. ekonomisi, AB ile müzakereleri yürüten bir ülke. 2023 hedeflerini açıklamış bir ülke ve ileri demokrasi yolunda demokratikleşme paketleri çıkaran bir ülke. AB ile uyum yasalarını çıkarttık. Böyle bir ülkede yaşıyoruz. Twitter’ın çıkıp Türkiye’ye böyle bir muamele yapması kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

Bir yorum bırakın