Twitter Hesap Politikası: Takipçi Sayıları Azalıyor

0
1141

Son günlerde sosyal medyada dolaşan iddialara göre Twitter, Türk Hükümetiyle yaptığı anlaşma gereği bazı hashtagları engelliyor ve fenomenlerin takipçi sayılarını azaltıyor.

Kendisine iletilen soruları cevaplayan Twitter Ceosu Dick Costolo, hükümetle herhangi bir anlaşma yapılmadığını belirtti. Öte yandan ana akım medya, Twitter’in Türkiye’de açmayı planladığı ofis için hükümetle arasında olumlu bir diyalog olduğunu belirtiyor.

Takipçi sayılarının azalması konusuna gelirsek, bu twitter politikalarının bir ürünü. Buna göre aktif olmayan, avatar bile yüklenmemiş ancak fazla kişiyi takip ettiği görülen profiller silinmeye başlanıyor. Bu profiller aracılığıyla, takipçi satılmakta.

twitter ceo

Takipçi sayılarında değişme:

Twitter’da İngilizce yazan birçok kullanıcı da aktif olmayan hesaplarının silindiğini belirtiyor. Son olarak 12.9 milyon takipçisi bulunan Amerikalı oyuncu ve şarkıcı Miley Cyrus’un hayranları bu durumdan şikâyetçi oldu. Cyrus için Twitter’da başlatılan “13 milyon takipçiye ulaşsın” kampanyası darbe yedi. Twitter’da @Smiler4Life16 ismini bir Cyrus hayranı, “Twitter’ın aktif olmayan hesapları silmesi çok çılgınca. Miley çok sayıda takipçi kaybetti! : #MileyTo13Million” diyerek tweet attı. Türkiye’de de yoğun twitter kullanıcısı olan Erol Köse’nin takipçi sayısı yaklaşık 2 milyondan bir anda 900 bine inerken, sanatçı İbrahim Tatlıses’in takipçileri ise yarım saatte 100 bin azaldı.

Bir yorum bırakın